środa, 11 maja 2016

Pitaja – smoczy owoc

Pitaja – smoczy owoc
W regionach tropikalnych i subtropikalnych rośnie i kwitnie w obfitości swej pitaja, czyli smoczy owoc.
Swoim wyglądem zaiste przypomina miniaturowego smoka, a zaliczany jest do rodziny kaktusowatych. Jego czerwona barwa z elementami zieleni oraz biały miąższ pełen czarnych ziarenek sugerują, że zawiera wiele składników odżywczych i cennych właściwości. Witam kolorowo!

Jeśli chcesz zostać rycerzem, który poskromi smoka i uratuje piękną księżniczkę, to sięgnij po ten owoc. Podobno rzeczywiście sprawia, że można poczuć się jak w bajce, a przy okazji ma znakomity wpływ na zdrowie!
Wartość odżywcza pitaji
Smoczy owoc posiada zaskakującą ilość składników odżywczych. Jest bogaty w antyoksydanty, witaminy C i B, karoteny, kwasy tłuszczowe, a nawet posiada więcej białka niż inne owoce.
Pitaja zawiera captin, fitochemiczny związek, który jest stosowany jako lek w chorobach serca. Posiada również wapń, fosfor i żelazo, które wzmacniają kości, układ immunologiczny oraz przyśpieszają gojenie się ran.
Olej z nasion pitaji działa jako delikatny środek przeczyszczający, a same nasiona są bogate w wielonienasycone kwast tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które obniżają poziom trójglicerydów i zapobiegają chorobom układu krążenia.
Spożywanie pitaji przyczynia się do usuwania ciężkich metali z organizmu, poprawia wzrok, a likopen w niej zawarty zapobiega nowotworom. Jak wygląda rzecz z makro? W 100 g owocu mamy:
·         60 kcal
·         9 g węglowodanów
·         1,5 g tłuszczu
·         2 g białka
Pitaja utrzymuje serce w świetnej kondycji
Rozwój cywilizacji ma taki efekt uboczny, że coraz więcej osób ma problemy z sercem. Jednak to właśnie owoce pitaji są znakomitym lekiem na całe zło, ponieważ obniżają ogólną pulę cholesterolu, a pomagają uzupełnić luki w brakach dobrego cholesterolu – HDL. A tłuszcz zawarty w nasionach pitaji jest równie zdrowy jak ten w orzechach.
Smoczy owoc ma smocze właściwości antyoksydacyjne
Reaktywne formy tlenu to nic innego, jak cząsteczki, które zawierają atomy tlenu z niesprawnym elektronem, a mają wpływ na metabolizm i przyśpieszają rozwój chorób i procesy starzenia. Jak im zapobiegać? Ano trzeba jeść antyoksydanty! Dragon fruit, czyli smoczy owoc jest wart wydania paru groszy. Jest świetny w te klocki!
Pitaja dla urody?
Spożywanie owoców pitaji nie tylko może wydłużyć życie, ale również poprawić wygląd skóry. Można nawet przygotować sobie maskę na twarz z tych owoców, czego ja na pewno nigdy nie zrobię, bo nigdy nie pozwoliłbym sobie na takie marnotrastwo :-)

Błonnik kluczem do zachowania zdrowia
Kiedyś już pisałem jak błonnik jest istotny dla zachowania zdrowia, jednak nie każdy chce mi wierzyć :P Błonnik jest podstawą dla usuwania toksyn na zewnątrz organizmu, co działa w ten sposób, że do błonnika przylepiają się toksyny i wspólnie wylatują na zewnątrz organizmu. Błonnik wpływa na procesy trawienia, fermentuje w układzie pokarmowym i z niego produkowane są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. No i oczywiście zapobiega zaparciom.
Pitaja walczy z trądzikiem
Wróćmy do urody, czyli czegoś, czego akurat ja mam w nadmiarze i nie muszę sie o to martwić :-) Pitaja jest bogata w silny antyoksydant – witaminę C i może być użyta zewnętrznie na skórę w postaci maści. Zetrzyj kawałek owocu na pastę, a następnie nałóż na obszar skóry z którym masz problemy. Najlepiej wykonywać to dwa razy dziennie.
Smoczy owoc zapobiega rozwojowi cukrzycy
Wysoka zawartość błonnika w smoczym owocu może pomóc nie tylko w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy II typu, ale nawet ją wyleczyć. Z tak prostej przyczyny, że błonnik stabilizuje poziom cukru we krwi oraz zapobiega jego skokom i wahaniom poziomu samej insuliny.
Pitaja leczy włosy farbowane
Sok z pitaji to doskonały środek do regeneracji farbowanych włosów. Nanoszenie na włosy odżywki zawierającej sok z tego owocu lub stosowanie samego soku powoduje wzmocnienie i regenerację włosów zniszczonych i farbowanych. To pozwoli, aby mieszki włosowe pozostały otwarte, dzięki czemu włosy będą oddychać i pozostaną zdrowe i sprawne.
Pitaja łagodzi stany zapalne skóry
Łączenie pitaji z sokiem z ogórka i miodem pozwala na utworzenie mikstury, która podobnie jak aloes, łagodzi skutki nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Smoczy owoc bogaty w witaminę B3 nawilża skórę i pomaga uwolnić ciepło z obszaru zapalnego.
Pitaja tłumi zapalenia stawów
Zapalenie stawów powoduje silne podrażnienie i objawia się bezruchem. Jednak spożywanie owoców pitaji może pomóc w zwalczaniu tych dolegliwości. Korzyści wynikające z jedzenia tych owoców dla osób mających zapalenie stawów są tak wielkie, że często można spotkać się z określeniem „owoce przeciwzapalne”.
Roślina pitaji rozwija się nietypowo
Roślina ta wydaje na świat piękny różowy lub żółty kwiat, który bywa nazywany „księżycowym kwiatem” lub „królową nocy”. Ma niezwykłą właściwość rozwoju w ciągu jednej nocy! Właśnie podczas nocy te kwiaty są zapylane przez ćmy i nietoperze. Drzewo pitaji owocuje około sześciu razy rocznie.

Źródłohttp://killbillblog.me/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz