środa, 18 maja 2016

KWAS HIALURONOWY - niezbędny do życia

Kwas hialuronowy (KH) jest galaretowatą cząsteczką zatrzymującą wodę, która wypełnia przestrzenie ciała i jest środkiem amortyzującym u wszystkich ssaków. KWAS HIALURONOWY można znaleźć w stawach, nerwach, nawilża skórę i włosy, wypełnia oczy. Nasze ciała zawierają w sobie, co najmniej 15% KWAS HIALURONOWY, praktycznie znajduje się w każdej części ciała.


Kwas hialuronowy – glikozoaminoglikan (rodzaj polisacharydu), który występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. Kwas hialuronowy jest biopolimerem, w którym występują naprzemiennie mery kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączone wiązaniami β(1→4) i (1-3) glikozydowymi. Naturalnie występujący kwas hialuronowy posiada masę cząsteczkową od 102 do 104 kDa. W przeciwieństwie do innych glukozoaminoglikanów nie tworzy kowalencyjnego wiązania z białkami, nie może, więc wchodzić w skład typowego proteoglikanu. Może natomiast stanowić oś, na której wiążą się inne proteoglikany tworząc wraz z nimi "agregat proteoglikanu". (Wikipedia).

Badania naukowe wykazały, że Kwas hialuronowy nie tylko nawilża skórę, ale również stymuluje produkcję kolagenu, działa, jako przeciwutleniacz, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, mocno chroni nasze oczy 
przed wieloma problemami.

Produkcja Kwasu hialuronowego w organizmie zmniejsza się z wiekiem, co powoduje proces starzenia. Po 40-ce mamy Kwasu hialuronowego, co najmniej o połowę mniej niż jest to wymagane do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Będzie to widoczne przede wszystkim na skórze, na której pojawiają się głębsze zmarszczki.
Następnym symptomem będzie stan naszych stawów, stają się słabsze, mniej elastyczne, ponieważ  Kwas hialuronowy działa niczym amortyzator dla tkanek stawowych, łagodzi ból, regeneruje zniszczone chrząstki.
Trzeci objaw to stan naszych oczu. KH znajdujący się w cieczy szklistej oczu nadaje im kształt i charakterystyczne właściwości, nawilża tkanki oka, wspomaga wzrok. Kiedy obniża się jego poziom oczy stają się słabsze. Często jest stosowany w czasie operacji zaćmy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Kwas hialuronowy pomoże w chorobie dziąseł w której może dojść do utraty zębów. KH jest ważnym składnikiem tkanki dziąseł, ogranicza ich zapalenia, krwawienia. Stosowany jest w postaci żelu (Gengigel).

Kwas hialuronowy pomaga w gojeniu ran, w większej sile mięśni, wzroście energii, zwiększa sprawność umysłową. KH ogólnie odmładza człowieka i znacznie poprawia jego kondycję.
Najnowsze badania ujawniają szokującą prawdę o branży przeciwzmarszczkowej. Firmy zajmujące się tymi programami zarabiają miliony dolarów. Twierdzą, że ich produkty usuwają skutecznie zmarszczki i inne objawy starzenia się, ale tak naprawdę większość ich preparatów to wielka bujda.
Wiadomo, wszyscy starzejemy się, to jest fizyczna rzeczywistość. Wszyscy mamy zmiany na skórze, hormonalne, w każdej dekadzie życia zmieniają się nasze struktury. Jeśli chcemy być długo piękni i młodzi a w dodatku zdrowi musimy zadbać o siebie już we wczesnych latach naszego życia.

Już 20-latki powinni stworzyć w swojej skórze barierę dla wilgoci, aby trzymać ją jędrną i elastyczną po 50-ce. A my często zaczynamy pracować nad sobą, kiedy widzimy już niepokojące objawy szybkiego starzenia się na swoim ciele. A to przynosi także inne problemy zdrowotne.
W tym celu dobrze jest stosować kolagen, elastynę i inne nawilżające produkty w miarę naszych potrzeb. Jednak niewątpliwie największą rolę w procesie zatrzymywania starzenia się spełni właściwe odżywienie organizmu oraz wspomagające zioła regenerujące skórę, które wygładzają zmarszczki, czyszczą zaciemnienia pod oczami, stymulują odnowę komórek skóry czyniąc ją delikatną, ze zdrowym blaskiem. To wszystko to także nasze zdrowie, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę, że i nasze wewnętrzne organy starzeją się, ulegają zmęczeniu, uszkodzeniom.

Nie da się obecnie zaprzeczyć faktom, że na upiększaniu pań i panów coraz więcej zarabiają chirurdzy plastyczni poprawiając im zmarszczki i inne niedoskonałości ciała. Wycinają zwiotczałą skórę, usuwają cienie pod oczami, obrzęki, nadmiar tłuszczu... albo stosują słynny już botox. Botox jest to lek wstrzykiwany do mięśni wykorzystywany do poprawy wyglądu w celu usuwania zmarszczek, jest to zabieg czasowy, aby utrzymać efekt trzeba go powtarzać, co parę miesięcy. Niestety częste zabiegi nie pozostaną bez odpowiedzi, mogą pozostawić krótko i długoterminowe skutki takie jak: alergie, astmę, bóle stawów, depresje, wysypki, zawroty głowy, ciągłe zmęczenie a ostatecznie osłabienie układu immunologicznego powodując raka. Botox działa jak środek konserwujący na zmarszczki poprzez blokowanie impulsów nerwowych, co zmniejsza aktywność mięśni, dzięki temu twarz wygląda jak zamrożona.... ale czy musimy iść pod skalpel lub igłę, aby wyglądać młodo?
Oczywiście tymi sposobami możemy uzyskać chwilową "młodość", lecz nasze zdrowie ciągle pozostaje w takiej samej kondycji a bywa, że takie zabiegi mogą pogorszyć nasze dotychczasowe zdrowotne problemy. Wiadomo, że każdy nawet najmniejszy chirurgiczny zabieg, taka mała niewinna kosmetyka niesie za sobą ryzyko, nie mówiąc już o bólu.

Można się odmładzać za pomocą różnych upiększających produktów, możemy już w kilka tygodni naprawić kondycje zniszczonej skóry... ale czy to nam już wystarcza? Nie. Upiększając się musimy zadbać o nasze zdrowie, więc będzie na pewno owocniej pomyśleć o właściwej diecie a nie tylko o pielęgnacji skóry.
„Klucz do młodości”, tak jest nazwany Kwas Hialuronowy, ponieważ już od dawna zauważono, że osoby spożywające go w dużych ilościach w swojej codziennej diecie dożywają w zdrowiu sędziwego wieku. W dodatku wyglądają o wiele młodziej niż to mówi ich metryka. KH wiąże wodę w skórze właściwej, z biegiem czasu ilość kwasu maleje, skóra traci zdolność wiązania wody, powstają zmarszczki, słabnie ciało. Jedna cząsteczka KH jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody. KH jest głównym składnikiem mazi stawowej i odżywia chrząstki, chroni komórki przed zgnieceniem.

Można kupić gotowe suplementy zawierające Kwas hialuronowy, który jest uzyskiwany z grzebieni kogutów, oczu tuńczyka, z komórek bakterii Streptococcus Zooepidemicus, ale należy zwrócić większą uwagę na nasze odżywianie, na produkty spożywcze zawierające ten kwas.
Większość produktów zawierających Kwas hialuronowy to warzywa korzeniowe bogate w skrobie, takie jak: satsumaino (rodzaj słodkich ziemniaków), satoimo (lepkie białe ziemniaki). Przypuszcza się, że skrobie zawarte w białych i słodkich ziemniakach pomagają w stymulowaniu tworzenia naturalnego KH w organizmie.
Inne naturalne produkty spożywcze to rośliny zielone takie jak: szpinak, por, brokuł, kalafior, kapusta pekińska, brukselka, zielony groszek, niektóre grzyby. Wszystkie posiadają długie nici nukleotydów, co sprawia, że odradza się nasze DNA.

Białko sojowe, zawiera izoflawony, które naśladują produkcję estrogenów i sprzyjają produkcji KH. W tym przypadku najlepsza jest zupa „miso” i „tempeh” ze sfermentowanej soi.
Witamina C, znana  jako kwas askorbinowy, może być dobrym źródłem KH w organizmie.
Papryka: zielona, czerwona, żółta, pomarańczowa jest bogatym źródłem witaminy C.
Zioła: pietruszka, kolendra.
Świeże owoce: cytrusowe, guawa, mango, wiśnie, kiwi, jagody, maliny, wszystkie odmiany winogron.
Owoce bogate w magnez: jabłka, banany, pomidory, awokado, ananasy, brzoskwinie, gruszki, wszystkie pomogą zwiększyć poziom KH.
Pokarmy zawierające cynk: dynia, drożdże, orzechy ziemne, ziarna zbóż, fasola, brązowy ryż.

Kwas hialuronowy znajdziemy w wielu innych naturalnych produktach, w olejach z ryb, ziarnach, orzechach.

Kwas hialuronowy otacza prawie wszystkie żywe komórki i jest niezbędny do życia. Daje strukturę i wsparcie dla ciała i bez niego biliony komórek nie miałoby właściwego kształtu. KH jest niczym zaprawa między cegłami, otacza macierz zewnątrzkomórkową (kolagen, elastynę), aby ograniczyć nadmierne rozciąganie lub suszenie, przez co zawsze nasze kości, chrząstki, ścięgna, więzadła, skóra, oczy powinny kąpać się w kwasie hialuronowym.
Kwas hialuronowy to surowiec kosmetyczny składający się z trzech aktywnych form kwasu HA 

3 % kwas hialuronowy stosuje się w miejscach gdzie najczęściej powstają niechciane zmarszczki (okolice ust, pod oczy oraz w miejscach gdzie skóra jest mocno wysuszona lub zniszczone).

Do pielęgnacji całej twarzy, dekoltu, dłoni oraz ciała zaleca się stosowanie kwasu hialuronowego o stężeniu 1%

Kwas hialuronowy jest bardzo prosty w stosowaniu, a pierwsze efekty można zauważyć po 15-20 dniach regularnego stosowania. Kwas hialuronowy można używać bezpośrednio na wybrane miejsca, ale także dodając kilka kropel do ulubionego kremu lub balsamu.

Potrójny kwas hialuronowy w postaci roztworu o konsystencji żelu,  tworzą trzy rodzaje kwasu HA o różnej masie cząsteczkowej: -Wielkocząsteczkowy HMW - wytwarza na powierzchni skóry delikatny, ochronny film, który zatrzymuje wilgoć oraz podnosi poziom nawilżenia warstwy rogowej naskórka. Jego właściwości powodują, że skóra jest jedwabista, miękka i gładka.

Małocząsteczkowy LMW - kwas ten wnika w warstwę rogową wykazując działanie nawilżające. Podwyższa przenikanie substancji czynnych,  ochrania włókna kolagenowe, zapobiegając utracie elastyczności oraz jędrności skóry.

-Ultraniskocząsteczkowy SLMW - kwas ten przenika przez warstwę rogową naskórka docierając do skóry właściwej. Długotrwale nawilża, utrzymując się nawet po oczyszczeniu skóry (jest odporny na działanie detergentów zawartych w kosmetykach do twarzy).

Połączenie trzech typów kwasów (HMW, LMW, SLMW) hialuronowych uzupełnia się wzajemnie i wzmacnia swoje działanie.

Wraz z wiekiem zawartość HA w skórze zmniejsza się, co jest jedną z głównych przyczyn zmian zawartości wody w skórze. Wraz ze zmniejszającą się zawartością HA w skórze włókna kolagenowe ulegają uszkodzeniu - co w efekcie prowadzi do charakterystycznych zmian starczych w wyglądzie skóry.1 komentarz:

  1. Nie wiedziałam, że kwas hialuronowy jest faktycznie zdrowy :) Ja osobiście używam go w mieszance z kremem do twarzy i raz na jakiś czas powiększam nim usta w gabinecie medycyny estetycznej. Jeśli tobie też marzą się pełne, nawilżone usta, sprawdź tę ofertę.

    OdpowiedzUsuń