poniedziałek, 31 lipca 2017

Jak możesz pozbawić się życia - Leki bez recepty

Boli Cię głowa? Weź tabletkę! Masz okres? Weź kolejną! Dokucza Ci kac po wczorajszym wieczorze? Chyba już wiesz, co masz robić! Problemy żołądkowe? Śmiało, łykaj! Gorączka? Tabletka! Problemy w związku? Tabletka! W dzisiejszym świecie leki i suplementy są odpowiedzią na wszystko. Nie ma takiej choroby, dolegliwości czy stanu, na który nie oferowano by małej, kolorowej pastylki.

Tymczasem okazuje się, że wystarczy zaledwie delikatnie przekroczyć zalecaną dawkę i można raz na zawsze pozbyć się wszelkich dolegliwości. Koniec z lekami, wizytami u lekarza i zmartwieniem – łatwo i szybko zamienisz je na trumnę. To wszystko bez recepty. Na skutek nieodpowiedzialnego zażywania medykamentów.
Co tak naprawdę wiemy o lekach bez recepty? Dostaniemy je wszędzie – w każdym kiosku, supermarkecie, na stacji benzynowej i w sklepie osiedlowym. Przy zakupie nie musimy pokazywać dowodu, nie potrzebujemy nic udowadniać. Po prostu bierzemy je z półki i zabieramy do domu. Tymczasem te pigułki zabijają 6 razy częściej niż twarde narkotyki jak heroina czy amfetamina. Stosując je lepiej być bardzo ostrożnym.
Polacy lubią leki
Każdy Polak połyka średnio 4 tabletki dziennie. Preferujemy leki bez recepty, kupowane gdzieś na stacji benzynowej czy małym dyskoncie. Nie mamy czasu na wizyty u lekarza, stanie w kolejkach do apteki czy dokładne szukanie przyczyn naszych problemów zdrowotnych. Łatwiej nam stłumić ból tabletkami i szybko wrócić do codziennych obowiązków. Tak jest o wiele wygodniej. Niestety, to strategia krótkowzroczna…
Mało, kto zdaje sobie sprawę, że w przypadku niektórych substancji i leków typu MAX wystarczą zaledwie 4 tabletki, by trwale uszkodzić organizm. Początkowe objawy są łagodne – otępienie, zaburzenia widzenia, delikatne bóle. Jednak z każdą godziną zaczynają się one pogłębiać, odbijając m.in. na naszej wątrobie. Przykładowo: właśnie przedawkowanie paracetamolu prowadzi często do niewydolności wątroby, a w skrajnych przypadkach do jej martwiczego uszkodzenia. Mało tego, od dużej ilości leków cierpi także żołądek.
Wszyscy jesteśmy narkomanami?
Zdarza Ci się oglądać filmy, w których ktoś rujnuje swoje życie na skutek uzależnienia od środków odurzających? Zapewne odczuwasz współczucie względem rodziny bohatera lub jego samego. Czasem złość albo bezsilność, ponieważ człowiek ten nie potrafił wziąć się w garść. Bolesna prawda jest jednak taka, że to tylko film. Film, który może opowiadać właśnie o Tobie!
Jeśli regularnie łykasz leki to oznacza to, że masz wiele wspólnego z opisywanym przed momentem bohaterem. Szacuje się, że nawet, co piąty Polak nadużywa dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych (OTC), nie mówiąc już o tabletkach znieczulających,  dostępnych wyłącznie u lekarza. Zawarte w nich substancje są silnie uzależniające i otępiające –, przez co działają na nas jak narkotyki. Nie zdajemy sobie z tego sprawy i bagatelizujemy problem tylko, dlatego, że na opakowaniach jest wyraźnie napisane lek. Skoro jest to lek, to przecież wszystko w porządku, prawda? Nie, nie prawda…
Jakie substancje zawarte są w lekach bez recepty?
Najpopularniejszym składnikiem tabletek przeciwbólowych jest paracetamol – silnie uzależniający, może prowadzić do udaru, przewlekłych chorób wątroby, nerek lub serca. Co więcej, objawy przedawkowania tej substancji przypominają zwykłe przeziębienie i mogą pojawić się nawet kilka godzin po przyjęciu leku. Między innymi dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z zatrucia nawet wtedy, gdy przyjęliśmy śmiertelną dawkę substancji!
Lekarze już od dawna alarmują, że jeśli sytuacja ta nie zmieni się, to za kilka lat liczba przypadków przedawkowania paracetamolu będzie większa niż liczba zgonów po heroinie.
Kolejnym, często stosowanym środkiem, jest ibuprofen. To substancja nieco łagodniejsza, która w przypadku przedawkowania nie prowadzi do poważnych uszkodzeń narządów. Przy spożyciu zbyt dużej dawki ibuprofenu możliwe jest wystąpienie nudności, bólu brzucha i biegunki. W razie przedawkowania należy bezzwłocznie udać się na płukanie żołądka.
Lista ta nie byłaby pełna bez popularnej aspiryny, która poza bólem, łagodzi także objawy przeziębienia. Gdy nasz organizm przyjmie jej za dużo, szybko pojawią się nudności, wymioty, zawroty głowy, a także wzmożona senność. Przy poważnym zatruciu występuje również wysoka temperatura, osłabienie, halucynacje oraz drgawki. Nadmiar leku w organizmie może doprowadzić do zatrzymania krążenia i obrzęku płuc.
Dlaczego lepiej odstawić leki bez recepty?
Koncerny farmaceutyczne zarabiają na naszej bezmyślności. Sprzedają nam tą samą substancję czynną (np. paracetamol) pod wieloma różnymi nazwami. Tabletki na ból głowy, zatok czy bóle reumatyczne mają, więc tak naprawdę ten sam skład. Chcąc, zatem pozbyć się wszystkich tych dolegliwości łykamy kilka tabletek dziennie i tym samym przekraczamy bezpieczną dla zdrowia dawkę! Najgorsze jest to, że równie bezmyślnie faszerujemy tabletkami nasze dzieci. Łatwiej nam podawać im garść kapsułek każdego dnia, niż ugotować pełnowartościowy obiad. Tym samym – zamiast pomagać – szkodzimy i to w sposób, który może mieć tragiczne skutki.

https://drmedicus.pl/smiertelna-trucizna-bez-recepty/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz