piątek, 21 lipca 2017

Przepis na domowe masło

Od kilku lat panuje moda na poszukiwanie kulinarnych korzeni. Zaczynamy wracać do produktów tradycyjnych, które jeszcze niedawno królowały na stołach naszych babć. Zauważyć to można szczególnie na przykładzie masła, które jeszcze kilka lat temu było w naszej kuchni „persona non grata”, a obecnie powraca, jako produkt slowfood, tradycyjny, polski.


Masło od zawsze odgrywało w polskiej tradycji znaczącą rolę. Świadczyć o tym może “Lista produktów tradycyjnych” Ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Niemal w każdym województwie na takiej liście pojawia się „masło”.
Dawniej masło produkowane było w gospodarstwach, zarówno szlacheckich jak i chłopskich. Wytwarzane było wyłącznie na potrzeby domowników, ponieważ jego przechowywanie było utrudnione i po prostu szybko się psuło. W konsekwencji, było przez wielu uważane za produkt trudno dostępny, drogi i luksusowy.
Tradycyjne technologie wytwarzania masła w całej Polsce były podobne. Do jego produkcji używano drewnianego urządzenia zwanego maselnicą lub maślnicą. Zebraną z mleka śmietanę wlewano do maselnicy i za pomocą długiego, drewnianego tłuczka ubijano tak długo, aż otrzymało się masło.  Następnie formowało się osełkę. Konstrukcja maselnic w całej Polsce była podobna i opierała się na podstawowej  właściwości tłuszczu. Tłuszcz zawarty w mleku występuje w postaci różnorodnych pod względem wielkości kuleczek. Są one lżejsze od innych składników, dlatego unoszą się i tworzą na mleku warstwę śmietany.  Pod wpływem wstrząsów, kuleczki tłuszczu zawarte w śmietanie łączą się w większe bryłki czyli ziarna masła.  Proces ten nazywamy zmaślaniem śmietany.

Masło, samo zdrowie
Obecnie po kilku latach niełaski masło wraca na polskie stoły.  Specjaliści od żywienia zalecają włączanie masła do diety, gdyż posiada łatwostrawny tłuszcz naturalnego pochodzenia, duże ilości witamin np. A, E, D, minerały  tj. wapń, magnez, fosfor, potas, sód oraz dobry cholesterol, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu immunologicznego i nerwowego. Wydaje się więc, że masło ma dużo więcej pozytywnych niż negatywnych właściwości.
Naszym zdaniem na korzyść masła przemawia fakt, że jest produktem naturalnym i mało przetworzonym. Ponadto możemy je bez problemu przygotować samodzielnie w domu. Dzięki temu otrzymujemy produkt najwyższej, jakości, gdzie zarówno składniki jak i proces produkcji jesteśmy w stanie kontrolować.
Przygotowanie domowego masła zajmuje dosłownie chwilę, szczególnie, jeżeli do tego celu używamy miksera. Warto je zrobić  samemu ze względu na jego śmietankowy smak i niesamowity aromat.

Przepis na domowe masło
Wydajność: 1 l śmietanki kremowej 30% = ok 320g masła
Składniki:
·         1 litr pasteryzowanej śmietany kremówki 30% lub 36 % – taka ze sklepu sprawdzi się idealnie tylko bez chemii
Sprzęt:
·         miska
·         mikser
Przepis:
1.    Chłodną śmietanę przelej do miski i zacznij ubijać mikserem. Czas zmaślania powinien wynosić ok 30 - 45  min.
2.    Po tym czasie powinny zacząć pojawiać się grudki masła.
3.    Ubijaj dalej, aż masło wyraźnie oddzieli się od maślanki.
4.    Ostrożnie zlej maślankę tak, aby w misce pozostały tylko grudki masła.
5.    Czas na płukanie masła, które ma na celu usunięcie z masła resztek maślanki. Zalej masło zimną wodą i zacznij je ugniatać. Tworząc jednolitą bryłę staraj się wycisnąć jak najwięcej maślanki.
6.    Wodę zmieniaj kilkukrotnie do momentu, aż będzie czysta.
7.    Wyjmij masło z wody. Czas na jego wygniatanie. Na tym etapie postaraj się usunąć z masła jak najwięcej wody, jednocześnie nadając mu ładny kształt i jednolitą konsystencję.
8.    Przełóż masło do maselnicy i włóż do lodówki.
9.    Gotowe
Masło możesz przechowywać w lodówce.www.zdrowiezroslin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz