poniedziałek, 10 lipca 2017

Co powinniśmy wiedzieć o kurkumie

Dlaczego ludność zamieszkująca tereny Azji lub Indii nie chorują na nowotwory tak często jak my? Co takiego jedzą, że są pod tym względem zdrowsi od nas Europejczyków? Odpowiedź jest prosta a wręcz banalna!
To nic innego tylko prosta kurkuma. Fakt, jest ona znana, ale nie spożywamy jej w takich ilościach jak np hindusi. Ich każda potrawa wzbogacona jest o tą właśnie cenną przyprawą. Używana jest także w przyśpieszaniu leczenia wrzodów, zranień oraz uszkodzeń wywołanych przez egzemę.
Kurkuma (haldi) to mielone i suszone kłącze roślin Curcum longa. Mogą one mieć różne zabarwienie — od ciemnopomarańczowej do brunatnej, ale po zmieleniu ma barwę jasnożółtą. W tej postaci, czyli mielonej, bardzo długo zachowuje swój kolor ale i niestety szybko traci zapach. Dodaje się ją do zup, warzyw, mięs, przekąsek lub jako barwnik do ryżu.
Kurkuma ma właściwości nie tylko smakowe, ale i lecznicze. Kilka lat temu wyizolowano z niej substancję zwaną kurkuminą, która jest silnym antyoksydantem, co dało jej na liczne wskazania medyczne. W medycynie Ayyr — wedyjskiej używana jest, jako środek moczopędny, czyszczący krew pobudzający trawienie. Bardzo dobrze radzi sobie z leczeniem różnych problemów zapalny takich jak:
·         Bóle stawów
·         Bóle menstruacyjne
·         Reumatoidalne zapalenie stawów, w tym schorzeniu częstą dolegliwością są bolesne obrzęki kolach, które to właśnie kurkuma potrafi stłumić ich ognisko zapalne
·         Bóle menstruacyjne
Zaglądając i czytając różne badania nad tą właśnie przyprawą znalazłam pewne odkrycie naukowe z Uniwersytetu w Saint Louis, gdzie informują o tym, że ta orientalna przyprawa jest lekiem na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Przyczyną tej choroby jest nadmierne stężenie leptyny, insuliny i glukozy w organizmie. Co robi w tym momencie kurkuma? Redukuje poziom leptyny we krwi, hamuje aktywność komórek gwiaździstych wątroby, które to właśnie są przyczyną wywoływania procesu zapalnego. Warto pamiętać, że nieleczone stłuszczenie może doprowadzić do marskości wątroby lub nowotworu a w efekcie końcowym zgonu.
Skoro kurkuma reguluje stan zapalny to jest pewnego rodzaju środkiem antynowotworowym. O tym fakcie poinformowała nas onkolog z Johns Hopkins dr Sukumar po wykonaniu wszelkich badań stwierdziła że:
rzeczywiście wyplenia komórki nowotworowe i zmienia proces ingerencji w strukturę DNA w celu ich likwidacji” napisano w Natural News.
Nasuwa się pytanie, jakie dawki trzeba jej spożywać i w jaki sposób się nią obchodzić by jak najwięcej jej bogactwa spożywać. Jak zauważyła dr Sukumar, Twoje ciało może uzyskać najwięcej korzyści przy dodawaniu tej niezwykłej przyprawy do gotowania.
Problem z pigułką polega na tym, że jest bardzo słabo rozpuszczalna w wodzie”, mówi dr Sukumar. „Lepszym sposobem jest wziąć ją do wykorzystania w kuchni i to bardzo intensywnie. Jeśli masz coś do zjedzenia sauté, to tylko posyp ją swoje danie. W chwili, gdy rozgrzewasz olej i dodajesz do niego kurkumę, staje się ona całkowicie bio-przyswajalna”.
Wersja dawkowania terapeutycznego po hindusku :
Należy dodawać od 1,5 g do 3 g proszku z kurkumy do codziennego jadłospisu, czyli od ½ łyżeczki do 1 łyżeczki na dzień. To jest zresztą właśnie ta ilość, jaką większość ludzi w Indiach konsumuje każdego dnia dzięki tradycyjnemu curry.

Co leczy kurkuma – 5 korzyści spożywania codziennie kurkumy.

Kurkuma pochodzi z południowo – zachodnich Indii i jest tam bardzo popularną przyprawą, która ma bardzo dobrą właściwość dla organizmu a mianowicie leczy wiele schorzeń.  Przede wszystkim kurkuma zwalcza infekcje oraz może pomóc w walce z rakiem. Chcę Wam przedstawić kilka rzeczy, które dzieją się u ludzi, którzy wdrożyli do swego codziennego jadłospisu kurkumę.
Zapraszam do przeczytania: Podstawowe wiadomości o kurkumie
1.     Zmniejsza stan zapalny
Kurkuma posiada potężną właściwość przeciwzapalną, gdyż przyprawa ta ma kilkanaście związków przeciwzapalnych. Po wielu badaniach, stwierdzono, że kurkuma o wiele lepiej sobie dawała radę ze zwalczaniem stanów zapalnych niż wiele farmaceutyków u osób przewlekle chorych.
2.     Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
Badań naukowy o kurkumie jest bardzo dużo. Niektóre z nich pokazują skuteczność jej przed rakiem we wczesnym stadium. Jak to się dzieje? Zawartość w kurkumie kurkuminy zakłóca kilka ścieżek molekularnych zapobiegając w ten sposób ryzyku zachorowania na raka. Sporo badań udowodniło, że kurkuma wpływa leczniczo na choroby krwi, raka piersi, raka jajnika, raka płuc i innych schorzeń neurologicznych. To wszystko pokazuje i udowadnia, że kurkuma jest wspaniałym lekiem, która pomaga wyjść z wszelkich chorób, nawet tych najcięższych.
3.     Pomaga utrzymać układ trawienny w dobrej kondycji
Już wiemy, że kurkuma działa przeciwzapalnie, dzięki czemu korzystnie też działa na nasz układ pokarmowy. Wiele badań dowodzi, że działa ona bardzo dobrze na zaburzenia trawienne. Służy ona jako potencjalne zioło na wrzodowe zapalenie jelita grubego, stymuluje produkcję żółci i pomaga poprawić trawienie.
4.     Wspomaga w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu
Kurkuma ma potężne korzyści dla zdrowia oraz pozytywnie działa na funkcje mózgu. Pomaga odpierać różne warunki neurodegeneracyjne, takich jak choroba Alzheimera i demencji.
5. Wspomaga pracę serca
Zawartość kurkuminy w kurkumie poprawia pracę serca. Powoduje ona zmniejszenie złego cholesterolu LDL.


https://pureayurvedicplace.wordpress.com/2017/02/01/korzysc-z-kurkumy/

www.zdrowiezroslin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz