środa, 4 maja 2016

5 największych wrogów słuchu.

Co szkodzi Twoim uszom?
Warto pamiętać, że większość uszkodzeń słuchu ma charakter nieodwracalny!
Głośna muzyka ze słuchawek to wbrew pozorom wcale nie największe zagrożenie dla Twojego słuchu. Każdego dnia masz do czynienia ze znacznie bardziej szkodliwymi wrogami zdrowych uszu. Poznaj 5 najważniejszych czynników, które mogą zrujnować Twój słuch.
Dzięki uszom nie tylko słyszysz i potrafisz odbierać bodźce dźwiękowe ze świata zewnętrznego – zawdzięczasz im także utrzymanie równowagi, ochronę przed zakażeniami oraz regulację temperatury ciała. Dbając o ich zdrowie, warto pamiętać o codziennych, niepozornych czynnikach, będących dużym zagrożeniem dla Twojego słuchu. Przedstawiamy 5 sposobów na uniknięcie kłopotów z tym niezwykle cennym i delikatnym zmysłem.
1. Nieumiejętne czyszczenie uszu
Zbyt energiczne i nieostrożne używanie patyczków higienicznych do uszu to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń słuchu. Wpychając je sobie do uszu możesz uszkodzić, a nawet przebić błonę bębenkową. To nie mit, że nieumiejętne czyszczenie uszu patyczkiem może przekłuć błonę na tyle, że niewielkie kości wewnątrz ucha przemieszczą się powodując nieodwracalną utratę słuchu i równowagi. Wtykanie czegokolwiek do ucha może skutkować także zarysowaniem kanału słuchowego – wskutek czego wystąpić może krwawienie, a nawet stan zapalny.
2. Natężony hałas
Często chodzisz na koncerty, słuchasz głośnej muzyki w domu lub w samochodzie? Najgorsze, co możesz zafundować swoim uszom, to długotrwały, potężny hałas bez zabezpieczenia.
Ochroną dla Twoich uszu mogę być stopery, klasyczne zatyczki do uszu lub nauszniki. Korzystaj z nich, gdy wybierasz się na czwarty w tym miesiącu koncert grupy heavy-metalowej – w przeciwnym wypadku narażasz maleńkie włoski w Twoich uszach na złamanie. Pełnią one rolę receptorów, bez których nie będziesz w stanie dobrze i precyzyjnie słyszeć. Zbawienna jest każda izolacja od dźwięku – zarówno profesjonalne stopery na koncercie z głośną muzyką, jak i lepsze naciągnięcie czapki na uszy podczas oglądania wyścigów samochodowych. Ważne, by zawsze chronić swoje uszy przed hałasem.
3. Kolczyki w chrząstce
Piercing uszu może być przyczyną groźnych zakażeń chrząstki ucha zewnętrznego. Nieodpowiednio przeprowadzony zabieg może wywołać poważną infekcję, która grozi nawet wizytą w szpitalu. Co gorsza, istnieje zaledwie parę antybiotyków, które mogą wyleczyć ten rodzaj infekcji. Jeśli po przekłuciu ucha (zwłaszcza chrząstki) zaobserwujesz pieczenie, opuchliznę, ból lub zaczerwienienie, koniecznie udaj się do lekarza.
4. Nierozważne nurkowanie
Barotrauma to uraz ciśnieniowy, który pojawia się wskutek zbyt szybkiej zmiany wysokości, gdy organizm nie nadąża z wyrównaniem ciśnienia w uchu. Grozi to rozerwaniem błony bębenkowej – to nieodwracalny proces, po którym możesz całkowicie stracić słuch.
Barotrauma grozi Ci zarówno podczas nurkowania, jak i podczas wznoszenia się w powietrze samolotem np. gdy masz infekcję górnych dróg oddechowych. By zapobiec urazowi ciśnieniowemu w czasie nurkowanie, powinno się wynurzać w tempie 18 metrów na minutę lub wolniej. Jeśli zaś wybierasz się w podróż samolotem i cierpisz z powodu przeziębienia, koniecznie zażyj lek zmniejszający przekrwienie nosa i górnych dróg oddechowych.
5. Ignorowanie niepokojących sygnałów
Wszelkie problemy z uszami i każde pogorszenie słuchu należy niezwłocznie konsultować z lekarzem – w przeciwnym wypadku narażasz się na nagłą, nieodwracalną utratę słuchu. Z pozoru lekkie infekcje mogą powodować zmniejszony dopływ krwi, a w efekcie całkowitą głuchotę. Bardzo często w takich sytuacjach jedyną szansą na przywrócenie słuchu jest podanie bardzo wysokiej dawki silnych sterydów, jednak trzeba to zrobić natychmiast po pojawieniu się problemu.
http://www.medicreporters.com/zdrowie/5-najwiekszych-wrogow-sluchu-co-szkodzi-twoim-uszom
www.zdrowiezroslin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz