sobota, 7 maja 2016

Czyr brzozowy zastosowanie lecznicze

Czyr brzozowy to według śp księdza Andrzeja Klimuszki jedno z najsilniej działających ziół, podobną opinie mają zielarze na wschodzie i zachodzie Europy. Występuje w białej i czarnej odmianie, jedna i druga posiada właściwości lecznicze. Według rosyjskiego profesora M. Czernoruckij, który robił badania na grupie chorych w zaawansowanym stadium raka czyr brzozowy poprawił ogólny stan zdrowia pacjentów.

Czyr brzozowy właściwości
Czyr brzozowy osiąga przeciętnie dwa kilogramy wagi przy sprzyjających warunkach nawet do 5 kg. Najsilniejsze właściwości lecznicze ma czyr brzozowy z drzewa rosnącego na torfowiskach, Brzoza zawiera w swoi składzie masę cennych składników między innymi taniny,merecytynę ,olejki eteryczne. A że czyr żyje i rośnie na drzewie to ma te same składniki, co brzoza. W lecznictwie wykorzystuje się odwary z czyra brzozowego suszonego, susz taki mieli się w młynku .
Czyr brzozowy zbiór i zastosowanie
Czyr brzozowy powinno się zbierać w październiku i to z drzewa żywego nie ze suszki .Daje to pewność, że posiada odpowiednie właściwości lecznicze. Oczywiście czyr brzozowy nie może być jedynym lekarstwem w przypadku raka może być stosowana, jako dodatek o ile na to wyrazi zgodę lekarz prowadzący leczenie. Czyr brzozowy ma działanie przeciwzapalne przeciwbakteryjne wzmacnia organizm. W dawnych czasach wykorzystywano go w leczeniu chorób żołądka, wątroby, śledziony nerek i pęcherza.
Znani zielarze zalecają stosowanie wyciągu z czyra w okresie przed operacją jak również po operacji prawdopodobnie zmniejsza niebezpieczeństwo przerzutów,  co może wydłużyć tym samym życie. Na rynku można kupić gotowy preparat z wyciągu Czyra brzozowego o nazwie Befungin najszybciej do kupienia jest u Ojców Bonifratrów. Niektórzy zielarze w przypadku braku dostępu do czyra stosują korę ze starej brzozy.
Korę trzeba obtłuc, wyszorować szczotka przepuścić przez maszynkę do mięsa i wysuszyć. Po wysuszeniu zmielić na proszek Profesor Ożarowski zalecał picie herbatki z czyra brzozowego, łyżkę mielonego czyra zalać szklanka letniej wody i pozostawić na noc. Rano podgrzewać na małym ogniu do zagotowania następnie odstawić na 5 minut przecedzić i przelać do termosu. Pić po dwie łyżki parę razy dziennie. Działa wzmacniająco i zwiększa odporność organizmu. Czyr brzozowy może być stosowana jako dodatek do leczenia, nigdy nie rezygnuj z leczenia jakie zalecił Ci lekarz.


www.zdrowiezroslin.pl

1 komentarz:

  1. Zastanawiałem się, jak uczynić mój ogród bardziej funkcjonalnym i trafiłem na https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe. Ich propozycje, takie jak altanki czy małe mostki, są idealne dla osób szukających praktycznych rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń