piątek, 8 grudnia 2017

Kwiat lipy – właściwości lecznicze

Każdy zna przepis babci na przeziębienie: jak tylko człowieka zaczyna atakować katar, łamią stawy i boli głowa, to zaparza się herbatę lipową, która okazuje naprawdę wspaniały efekt. Dzisiaj rozpatrzymy, jakie właściwości lecznicze ma kwiat lipy i w walce, z jakimi chorobami jest on skuteczny.


Skład kwiatu lipy
W kwiatach lipy zawarta jest szeroka gama substancji, większości, których zawdzięcza ta roślina swoje właściwości lecznicze.
W kwiatach lipy znajduje się olejek eteryczny – jego aromat jest wyczuwalny podczas kwitnienia drzewa i jest wynikiem obecności alkoholowej substancji farnezolu. Witaminy w składzie kwiatu z lipy są reprezentowane przez kwas askorbinowy (witamina C) i karoten (prowitamina A).
Ponadto surowiec roślinny zawiera:
– saponiny;
– glikozyd hesperydyna;
– glikozyd tiadiazyna;
– cukry;
– garbniki.
Warto zwrócić uwagę na mało znane właściwości kwiatu lipy: jego dojrzała forma (czyli owoc) zawiera do 58% oleju, którego smak przypomina olej brzoskwiniowy lub migdałowy.
Aromat kwiatu lipy jest stosowany w przemyśle perfumeryjnym i alkoholowym, gdzie do nadania zapachów perfumom i likierom wykorzystywany jest jego olejek eteryczny.
Podstawowe właściwości
Z punktu widzenia farmakologicznego kwiat lipy ma następujące właściwości:
– bakteriobójcze;
– przeciwzapalne;
– uspokajające;
– napotne;
– moczopędne;
– antyhistaminowe;
– przeciwgorączkowe.
Maksymalne właściwości lecznicze kwiatu lipy ujawniają się, jeśli przyjmowany on jest w postaci  wywaru, naparu lub herbaty, zaparzonej w tradycyjny sposób.
Korzyści  kwiatu lipy
Jeśli się pije herbatę z kwiatu lipy przy przeziębieniu lub grypie, objawy zatrucia szybko znikają, temperatura spada, sen staje się mocny i uzdrawiający.
Zapalenie oskrzeli, tchawicy, suchy kaszel są skutecznie leczone kwiatami lipy, zaparzonymi w termosie. W przypadku zapalenia gardła lub anginy ciepłym wywarem płucze się gardło.
Przy nerwobólach, bezsenności, migrenach i bólach głowy, herbata lipowa działa, jako bezpieczny środek uspokajający i usuwa dolegliwości. Ten środek pozytywnie oceniają nadciśnieniowcy, ponieważ korzystne właściwości kwiatu lipy przyczyniają się jeszcze do normalizacji tętniczego ciśnienia krwi. A zdolność zwalczania arytmii sprawia, że ​​kwiaty lipy są uniwersalnym naturalnym lekarstwem na większość schorzeń sercowo-naczyniowych.
Kwiat lipy, jako źródło młodości
Doświadczenie wielu pokoleń pokazuje, że herbata lipowa wpływa pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego, normalizuje syntezę kwasu solnego w żołądku i uwalnianie żółci do dwunastnicy. Te korzystne właściwości kwiatu lipy są ściśle związane z jego zdolnością do przyspieszania metabolizmu, usuwania toksyn z organizmu i działania, jako przeciwutleniacza.
A zatem, herbata lipowa pomaga naprawić mechanizmy trawienia, co zazwyczaj wpływa pozytywnie na stan organizmu, jako całości i sprzyja utracie masy ciała, a według niektórych danych – nawet znikaniu cellulitu.
Inne właściwości
Ponieważ kwiat lipy ma efekt moczopędny, lekarze zalecają przyjmowanie z niego odwarów i naparów w leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek, kamieniach nerkowych, zapalenia pęcherza moczowego.
Kwiat lipy sprzyja szybszemu gojeniu się ran: jego właściwości regeneracyjne, przeciwobrzękowe i przeciwbakteryjne są aktualne w walce z czyracznością, oparzeniami i innymi uszkodzeniami skóry.
Bądźcie ostrożni
Oprócz oczywistych korzyści, kwiat lipy może również przynieść szkodę, jeśli użyje się surowca, zebranego w miejscu, niekorzystnym z punktu widzenia ekologii. Najlepiej zbierać kwiaty z dala od miasta, będąc przekonanym o normalnym promieniowaniu tła. Wygodnie jest kupować kwiaty lipy w aptece (zielarni).
Przed zażywaniem tego preparatu ziołowego warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ kwiaty lipy są dość aktywne i mogą być niekompatybilne z innymi lekami.
http://womanadvice.ru/lipovyy-cvet-lechebnye-svoystva
Źródło:
Будьте здоровы! Липовый цвет – лечебные свойства
http://3rm.info/publications/56011-lipovyy-cvet-lechebnye-svoystva.html
27.7.2017 r.
Tłumaczył Andrzej Leszczyńskihttp://wolna-polska.pl/wiadomosci/badzcie-zdrowi-kwiat-lipy-wlasciwosci-lecznicze-2017-12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz