środa, 4 maja 2016

Anemia – przyczyny, objawy


Ciągłe przemęczenie i osłabienie to pierwsze oznaki anemii
Choroba, której objawy łatwo pomylić z pospolitym zmęczeniem i przepracowaniem, w rzeczywistości jest niezwykle groźna dla serca i mózgu. Zobacz, jak rozpoznać anemię i co zrobić, by szybko wrócić do pełni zdrowia.

Czym jest anemia?

Jeśli w Twojej krwi jest zbyt mało czerwonych krwinek (zwanych także erytrocytami) lub stężenie hemoglobiny staje się zbyt niskie, wówczas masz do czynienia z anemią. Jest to zaburzenie związane z nieprawidłową ilością barwnika krwi – kiedy zaczyna brakować hemoglobiny, krew transportuje mniej tlenu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek. Objawy anemii są więc szczególnie dotkliwe dla serca i mózgu – narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie.

Objawy anemii

Typowe objawy niedokrwistości łatwo pomylić z przemęczeniem i ogólnym osłabieniem. Pojawia się ciągłe uczucie znużenia oraz zmęczenie, które nie zmniejsza się po wypoczynku. Apatia, senność, drażliwość i wahania nastroju to kolejne symptomy, do których dołącza gwałtowne pogorszenie kondycji. Jeśli wejście po schodach lub podbiegnięcie do autobusu wywołuje szybsze bicie serca i zadyszkę, możliwe że przyczyną jest właśnie anemia.
By rozpoznać niedokrwistość i nie pomylić jej ze zwykłym przemęczeniem, warto spojrzeć w lustro. Zaniepokoić powinna Cię przesuszona skóra oraz blade błony śluzowe – łatwo zaobserwować to na wargach i na spojówkach oczu. Po odchyleniu dolnej powieki powinnaś zauważyć intensywnie czerwone błony śluzowe. W przypadku anemii stają się one o wiele bledsze, lekko zaróżowione. Niedokrwistość daje o sobie znać także poprzez kondycję włosów – stają się osłabione, łamliwe i podatne na wypadanie. Do typowych objawów dołączyć mogą częste zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją oraz pogorszenie nastroju.

Skąd się bierze niedokrwistość?

Anemia znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn – jest to niedokrwistość wynikająca z utraty dużej ilości krwi podczas obfitych miesiączek. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z niedoborem żelaza lub utrudnionym przyswajaniem tego pierwiastka. Anemia może być również spowodowana brakiem odpowiedniej ilości witaminy B12, dlatego kobiety cierpiące na obfite miesiączki powinny regularnie oddawać krew do badań. By ustrzec się niedokrwistości, warto zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą w żelazo oraz witaminę B12. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o anemii, jak najszybciej wykonaj odpowiednie badania, by nie dopuścić do powikłań.
Źródłohttp://www.medicreporters.com/zdrowie/anemia-przyczyny-objawy-i-leczenie
www.zdrowiezroslin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz