czwartek, 26 października 2017

Chrzan pospolity - naturalny antybiotyk

Chrzan pospolity - Armoracia rusticana.
Słusznie nazywany bywa słowiańskim żeńszeniem. Jest naturalnym antybiotykiem i znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Rośnie w stanie dzikim i w uprawach ogrodowych.

Zewnętrznie jest aplikowany chorym na reumatyzm. Świeży chrzan należy utrzeć i w postaci kompresu nałożyć na chore miejsce. Kompresuje się, stopniowo przedłużając czas. Zaczynamy od 5 minut. Wrażliwą skórę przed okładem dobrze jest natrzeć oliwką. Można także stosować okład ze świeżych liści chrzanu, w tym celu należy je najpierw rozwałkować i dopiero wtedy przykładać do chorego miejsca.

Surowcem są świeże korzenie i liście. Korzeń chrzanu w Niemczech i Francji od wieli lat był stosowany w medycynie wielu krajach. Świeży sok zmieszany z miodem stosowano w chorobach wątroby. 
W Bułgarii, jako środek pobudzający apetyt, ułatwiający trawienie, przy podagrze i reumatyzmie, jako środek moczopędny. 
Podobnie w Rosyjskiej medycynie przy bólach artretycznych, kolce wątrobowej, kolce płucnej.

Chrzan był najwcześniejszym warzywem uprawianym w polskich ogrodach. 
Posiada właściwości bakteriobójcze, co oznacza, że posiada naturalne antybiotyki. 
Jest skarbnicą witamin i soli mineralnych. 
Zawiera spore ilości witaminy C. 
Korzenie chrzanu gromadzą w swym składzie kilka razy więcej witaminy C niż cytrusy (nawet do 250 mg w 100 g) oraz sporą porcję karotenu (prowitaminy A) oraz witaminę B. 
Mają też komplet minerałów, np. magnez, żelazo, wapń, potas i sporo łatwo przyswajalnej siarki karotenoidów, witaminę, fosfor, żelazo, miedź. 

Pomaga w leczeniu awitaminozy, anemii, chronicznych katarów, zakażeń jelitowych, schorzenia dróg oddechowych.

Świeżo utarty korzeń zaparzony w mleku służy do przemywania i rozjaśniania skóry, a sok chrzanowy zmieszany z białym winem wybiela piegi

Właściwości lecznicze i smakowe, która nadaje mu charakterystyczny piekący smak, ale także rozgrzewa rozszerzając naczynia krwionośne. Chrzan pobudza apetyt i aktywizuje wydzielanie soku żołądkowego u ludzi cierpiących z powodu niedokwaśności żołądka.

Często z utartych korzeni przygotowuje się ciepłe okłady w uporczywych bólach reumatycznych, artretycznych, nerwobólach, bólach mięśni i zapaleniu korzonków. 
Stosowany w niedokwasocie żołądka. 

Jak wzmocnić organizm chrzanem, aby się często nie przeziębiać ukroić mały plasterek korzonka i trzeba go zjeść żując tak, aby nasza ślina rozchodziła się w całej jamie ustnej wtedy walory lecznicze chrzanu same przechodzą w głąb naszego organizmu, pobudza apetyt i sprzyja trawieniu. 
Jeśli ktoś zapomni nie szkodzi nic się nie stało, to nie antybiotyk tylko coś o wiele lepszego możemy go spożywać cały rok, aby zachował świeżość do lodówki najlepszy jest na wiosnę jak ma niewielkie odrosty po zimie, aha najważniejsze nie parzyć gorącą wodą i jeśli chcemy dłużej przytrzymać w lodówce nie myć z piasku.

Na co pomaga chrzan
    - pomaga spalić nadwyżkę kalorii
    - stosowany, jako środek moczopędny
    - przy zapaleniu korzonków stosowany do nacierania miazgą bolących miejsc
    - stosowany przy anemii
    - pomocny przy astmie
    - pomaga upłynnić śluz w drogach oddechowych
    - stosowany w kamicy moczowej
    - łagodzi bóle reumatyczne
    - poprawia ukrwienie
    - pomocny w obrzękach śluzówki przy przeziębieniu i zapaleniu zatok
   - pobudza wydzielanie soków trawiennych
Jeszcze niedawno miazgą z utartych korzeni lub naparem z chrzanu leczono ropiejące rany, a w przypadku przeziębień świeżymi liśćmi okładano stopy. Bardzo duże dawki zioła mogą spowodować wymioty oraz bardzo silne pocenie się. Zastosowanie zioła wprost na skórę lub oczy może spowodować podrażnienia oraz uczucie pieczenia. Stosowanie zioła wprost na skórę może być przyczyną powstania pęcherzyków skórnych u niektórych osób.

 Słynny botanik z Ciechanowca, ksiądz Krzysztof Kluk pisał, że „chrzan z octem pomaga do strawności, a w lekarstwie ma skutki rozwalniające i mocz pędzące. Jest skuteczny na zimną puchlinę, wypędzenie robaków i pobudzenie miesięczne”.

Syrop
    2 szklanki (500 g) niepasteryzowanego miodu
    250 g świeżego korzenia chrzanu pospolitego

Zalać korzeń chrzanu miodem. Następnie całość przykryć np. ściereczką, tak, aby nie dostały się do mikstury żadne owady. Syrop zacznie się tworzyć na wierzchu mikstury w przeciągu tygodnia. Jednak korzenie chrzanu należy wyciągnąć dopiero po upływie miesiąca.
Należy zastosować 10-cio lub 20-dniową kuracje w stosunku 5 ml czystego bądź rozpuszczonego w wodzie syropu trzy razy dziennie przed każdym posiłkiem.

Taki syrop jest wspaniały w leczeniu zapalenia oskrzeli, chrypki, zmęczenia, anemii, artretyzmu oraz wątrobowych niewydolności.

Sok
Utarty korzeń chrzanu namoczyć przez 30 minut w wodzie, po czym wyciska przez płótno dosładzając miodem.
Zażywamy raz dziennie po 1 łyżeczce od kawy.

Napój winny
Garść utartego chrzanu zalać poł litrem białego wina. Zakorkować i pozostawić w ciemnym miejscu na 2 tygodnie.
Zażywamy 2 razy dziennie po łyżce.
.
Ciekawostki
Wikingowie na każdą wyprawę zabierali spore zapasy korzeni chrzanu. Potem obowiązkowo zjadali go wraz z innymi pokarmami. Pamiętać należy ze, gdy rośnie dziko bywa uciążliwym chwastem, ale wtedy dla zdrowia jest najcenniejszy. Dzisiaj największymi smakoszami twej rośliny są Amerykanie.
Ostry zawarty w korzeniu chrzanu olejek działa podniecająco, pomaga przy reumatyzmie, impotencji, chorobach płucnych, artretyzmie.
Wysokość łodygi chrzanu może dochodzić nawet do 150 cm.

Spożywanie dużych ilości chrzanu pospolitego może powodować rozwolnienia. Ponieważ zioło to może podrażniać błony śluzowe, małe dzieci oraz osoby cierpiące na problemy nerkowe, żołądkowe lub choroby jelit powinny konsumować to zioło jedynie w ograniczonych ilościach.

Nie wolno karmić zwierząt domowych, koni, krów, świń, kur itp. korzeniami lub liśćmi chrzanu pospolitego, ponieważ efekty mogą być nawet śmiertelne.

Chrzan zażyty w jakiejkolwiek formie działa skutecznie


zdrowiezroslin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz