poniedziałek, 4 lipca 2016

Agrest. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze

Wartości odżywcze agrestu
Owoce agrestu zawierają bardzo dużo witaminy C, sporo witamin z grupy B, prowitaminy witaminy A, minerałów i pierwiastków śladowych (żelaza, fosforu i miedzi), kwasy organiczne (kwas jabłkowy i cytrynowy), dużo kwasu foliowego, taniny, flawonoidów. Dojrzałe owoce agrestu zawiera dużo serotoniny, która ma działanie przeciwnowotworowe. Dojrzałe owoce agrestu zawierają 2 razy więcej kwasu askorbinowego niż niedojrzałe owoce.
Ciemne owoce agrestu mają sporo witaminy E i dużą ilość pektyn, przyczyniających się do usunięcia soli metali ciężkich z organizmu.


Właściwości lecznicze agrestu
Agrest jest wykorzystywany do zapobiegania i leczenia nadciśnienia, miażdżycy tętnic i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Napar z owoców agrestu pomaga usunąć nadmiar cholesterolu. Agrest ma działanie przeciwzapalne i wzmacniające, działa jak łagodny środek przeczyszczający, ma właściwości moczopędne (pomaga osuwać obrzęki) i żółciopędne. Jest stosowany przy przewlekłych zaparciach, zaburzeniach metabolizmu i otyłości.
Picie soku z agrestu wspiera wydalanie soli metali ciężkich, jest zalecane dla ludzi narażonych na promieniowanie (pomaga pozbyć się radionuklidów).
Świeże owoce agrestu i wywary stosuje się przy niedoborze witamin i w celu uzupełnienia soli mineralnych.
Agrest. Przepisy lecznicze i przeciwwskazania
Lekarze uważają, że agrest (szczególnie jego ciemne odmiany) jest zdrowszy niż jabłka, wiśnie, a nawet maliny. Powinien znaleźć się obowiązkowo w diecie starszych dzieci. Agrest poprawia metabolizm, wspiera odchudzanie.
Sok z agrestu, anemia, brak witamin, wysypki skórne
Sok ze świeżego agrestu zmieszany z miodem. Poprawa następuje już po 4-5 tygodniach. Sok z agrestu uzyskuje się przez rozgniecenie owoców (lub zmielenie) i zalanie ich wodą.
Sok z agrestu, zatrucie organizmu solami metali ciężkich, otyłość
Pić codziennie sok ze świeżego agrestu (jak wyżej) rozcieńczony wodą w stosunku 1:2.
Sok z agrestu, ból gardła, przeziębienie
Pić świeży sok z agrestu (jak wyżej) z miodem. Można również płukać gardło niewielką ilością soku.
Kompot z agrestu, przewlekłe zaparcia, jako łagodny środek przeczyszczający i przeciwbólowy
Łyżkę owoców agrestu zalać szklanką gorącej wody, gotować przez 10 minut na małym ogniu, ostudzić i przecedzić. Wypić szklankę kompotu z agrestu w 4 dawkach w ciągu dnia.

Kompot z agrestu, 
oparzenia skóry spowodowane przez trujące rośliny
Kompot z agrestu przefiltrować, wcierać w skórę. Szybko przynosi ulgę. Używać tylko dojrzałe owoce!
Kompot z agrestu, normalizacja cyklu miesiączkowego, przedłużające się krwawienia po menopauzie
Owoce agrestu zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5-10 minut. Pomocny jest zarówno krótko gotowany kompot z agrestu jak i świeże owoce.
Napar z liści agrestu, wypłukujący kamienie nerkowe
25 g wysuszonych liści agrestu zalać pól litrem wrzącej wody. Pić szklankę naparu 3-4 razy dziennie. Kurację trzeba koniecznie uzgodnić z lekarzem.

Przepisy na:
– sok z agrestu na zimę bez cukru,
– agrest w soku własnym na zimę,
– dżem z agrestu na zimę,
– przecier z agrestu na zimę,
– kompot z agrestu na zimę,
– agrest na zimę w syropie.

Sok z agrestu na zimę bez cukru
Owoce powinno się zebrać już pod koniec czerwca, kiedy są jeszcze twarde i niezupełnie dojrzałe, dokładnie wymyć, oczyścić. Zagotować wodę w garnku, wrzucić agrest i podgrzewać na średnim gazie. Gotować (a właściwie blanszować) przez 3-5 minuty. Po tym czasie garnek zdjąć z gazu i odstawić przykryty, aż woda z owocami ostygnie. Płyn przecedzić przez sito, przelać do słoików, zamknąć, wstawić do garnka z chłodną wodą i podgrzewać. Woda powinna sięgać do 2/3-3/4 wysokości słoików. Gotować przez 10 minut (słoiki 0,5 l) lub przez 20 minut (słoiki  1 l).
Agrest w soku własnym na zimę, witaminizujący, dla dzieci
Składniki
1 kg dojrzałych, miękkich i dużych owoców agrestu
3 pełne łyżki cukru
Agrest wymyć, zdjąć szypułki. Jeżeli skóra jest jeszcze twarda, należy przebić ją igłą lub wykałaczką. Owoce umieścić w wygotowanych słoikach do wysokości 2/3 słoika, zasypać cukrem, szczelnie zamknąć wyparzoną suchą pokrywką. Wstawić do rondla wypełnionego chłodną wodą, która powinna sięgać do 2/3-3/4 wysokości słoików. Wodę podgrzewać powoli, aż zacznie wrzeć. Słoiki powinny stać w lekko gotującej się wodzie przez 30-60 minut (czas zależy od wielkości słoików). Słoiki wyjąć z wrzątku i postawić do góry dnem. Słoiki trzeba przechowywać w chłodzie.
Rada: Tak przygotowany agrest na zimę wykorzystać jako witaminizujący dodatek do deserów i napojów. Po przetarciu można podawać nawet małym dzieciom.
Dżem z agrestu na zimę
Składniki
1 kg dojrzałych i twardych owoców agrestu 
15 dag cukru
ew. sok z pomarańczy i 4 zdrowe liście wiśni

Agrest wymyć, zdjąć szypułki, wsypać do rondla (duże owoce najpierw zmielić), dodać kilka łyżek wody lub soku pomarańczowego, ewentualnie wymyte liście wiśni (dadzą specyficzny smak i aromat) i gotować pod przykryciem na małym ogniu. Kiedy owoce zmiękną i puszczą sok, dodawać stopniowo cukier i gotować, na małym gazie, aż sok lekko zgęstnieje. Masę trzeba mieszać, aby jej nie przypalić! Po rozpuszczeniu cukru gotować bez przykrycia przez kolejne 5-10 minut, usuwając tworzącą się pianę. Wlać wrzący dżem z agrestu do małych sterylnych słoików (do każdego można włożyć liść wiśni), zamknąć i postawić do góry dnem.
Rada: Dżem zawiera dużą ilość pektyny i jest bardzo przydatny w profilaktyce chorób jelit i w przypadku zatrucia metalami ciężkimi.
Przecier z agrestu na zimę
Składniki
1 kg dojrzałych owoców agrestu
10 dag cukru
sok z pomarańczy
Agrest wymyć, zdjąć szypułki, zalać wrzącą wodą i przykryć. Kiedy owoce agrestu ostygną, zmielić je i przetrzeć przez sito. Masę przełożyć do rondla, dodać sok, cukier i podgrzewać mieszając do zagotowania. Szybko przełożyć do małych słoików i postawić je do góry dnem. Po ostudzeniu przechowywać w lodówce.
Rada: Przecier można wykorzystać w czasie przeziębienia.
Kompot z agrestu na zimę
Składniki
3 kg agrestu
2 litry wody
maks. pół szklanki cukru
świeży sok z pomarańczy lub porzeczki
Zagotować wodę w garnku. Agrest wymyć, zdjąć szypułki, owoce przełożyć na sito. Wycisnąć sok z pomarańczy (nie może być w nim pestek). Do wrzątku wsypać cukier i gotować mieszając. Kiedy cukier rozpuści się całkowicie wsypać owoce, dodać sok i gotować przez 5 minut od momentu zagotowania się wody z owocami. Wrzątek wlewać do słoików, słoiki zamknąć i postawić do góry dnem.
Agrest na zimę w syropie 
Składniki
3 kg dojrzałych owoców agrestu (mniej więcej tej samej wielkości)
litr wody
1,5 szklanki cukru
Agrest wymyć, zdjąć szypułki i wsypać do słoików. Jeśli zależy nam na tym, aby owoce nie popękały, nakłuć je igłą. Zagotować wodę z cukrem, gotować mieszając przez 5 minut. Wrzącym zalać owoce w słoikach, słoiki szczelnie zakręcić. Po 10 minutach wstawić do rondla z ciepłą wodą i podgrzewać, aż woda się zagotuje. Ogrzewać w lekko gotującej się wodzie (słoiki 0,5 l przez 15 min, słoiki 1 l przez 25 min.). Po tym czasie wyjąć i odwrócić do góry dnem.
Rada: W zimie duszony agrest jest niezastąpionym źródłem witamin i minerałów. Szczególnie przydany dla dzieci. Po otwarciu przechowywać w lodówce nie dłużejniż 2-3 dni.


Przeciwwskazania
1.    Cukrzycy powinni zachować ostrożność w spożywaniu owoców agrestu.
2.    Nie zaleca się spożywania owoców agrestu w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia okrężnicy i jelit (szczególnie z biegunką), ze względu na dużą zawartość tanin i kwasów. Skórka i nasiona mogą powodować zaostrzenie zapalenia jelit.
3.    Wywary i napary z liści agrestu ma silne działanie moczopędne. Długotrwałe stosowanie może doprowadzić do wypłukania soli mineralnych z organizmu.
4.    W chorobach nerek i dróg moczowych agrest może być spożywany tylko w małych ilościach.
5.    Agrest nie powinien być spożywany ze śliwkami oraz z mlekiem i jogurtem (można go za to łączyć z twarogiem).
6.    Często występuje nadwrażliwość na agrest.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz