piątek, 19 sierpnia 2016

Przepiękna i aromatyczna – szałwia muszkatołowa

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Występuje w Europie Południowej i Środkowej oraz w Azji Zachodniej i Środkowej po Pakistan. Uprawiany po środkową Europę, także w Ameryce Północnej, gdzie w cieplejszych rejonach dziczeje. Jako ceniona roślina lecznicza już w średniowieczu stosowana była do poprawiania wzroku i jako afrodyzjak.
Zawiera olejek eteryczny, na który składają się: linalol, ocymen, mircen, cedren, nerolidol, sklareol. Roślina aromatyczna, o zapachu przypominającym gałkę muszkatołową, stąd też pochodzi nazwa rośliny, która osiąga do 1 metra wysokości. Jej historia, jako rośliny leczniczej sięga 4 wieku p.e.ch. 
Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) nazywana również Clary sage to roślina, którą Rzymianie nazywali sclarea bądź claurus, co znaczy "czyste", ponieważ używali jej do przemywania oczu. Szałwia czasem w zamierzchłych czasach zastępowała chmiel w piwie, aby wprowadzić lepszy stan euforii i radości. Szałwię muszkatołową uznano w 12 wieku afrodyzjakiem. Wywary oraz mieszanki ziołowe z szałwii od wieków używane były przy kobiecych dolegliwościach oraz schorzeniach innej natury. Szałwia muszkatołowa znana od starożytności m.in, jako środek pobudzający do miłości. W terapii zapachowej poleca się wyciąg z tej rośliny, jako afrodyzjak. 
Liście szałwii muszkatołowej mogą być spożywane na surowo lub gotowane, kwiaty na surowo. Kwiaty mają aromatyczny smak i świetnie urozmaicają różnego rodzaju sałatki. Liście stosowane są głównie do aromatyzowania potraw gotowanych podobnie jak szałwii lekarskiej. Młode liście szałwii można zanurzyć w cieście z mąki, jaj i mleka następnie smażyć na maśle i podawać, jako przystawkę. Ze względu na działanie stymulujące hormon estrogen, szałwia jest najbardziej efektywna, kiedy poziom tego hormonu jest niski. Zakłada się, że może być cennym lekarstwem na dolegliwości związane z menopauzą, szczególnie falami gorąca. 
Szałwia muszkatołowa posiada właściwości przeciwskurczowe, wiatropędne wykorzystywane przy leczeniu schorzeń układu trawiennego. Ze względu na swoje działanie stymulujące estrogen, pomaga złagodzić jego niski poziom w organizmie. Pomaga likwidować niektóre dolegliwości związane z menopauzą jak uderzenia gorąca. Szałwia muszkatołowa wspomaga leczenie  kaszlu,  przeziębienia i zapalenia oskrzeli. Nasiona moczone w wodzie wydzielają śluz, znalazło to dawniej zastosowanie w usuwaniu małych cząstek pyłu z oczu. Olejek otrzymywany z szałwii stosuje się  do produkcji mydeł i perfum oraz jako przyprawę o smaku muskat dla wermutów, win i likierów. W skład olejku eterycznego  wchodzi : linalol, cymen, mircen, cedren, nerolidol, sklareol, tujon, borneol. 
Olejek eteryczny działa euforyzująco i pobudzająco, dlatego obecnie nie poleca się go łączyć z alkoholem, gdyż może to spotęgować stan upojenia. Zapach olejku  jest pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi, lęku i depresji. Olejek wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność, słabość i depresję, może znacząco wpłynąć na poprawę pamięci. Olejek może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej aktywizując działalność mózgu. Odnotowano działanie łagodzące ból głowy. Olejek znalazł zastosowanie również do pielęgnacji skóry przy trądziku, łupieżu, wypadaniu włosów, do tłustej skóry i włosów, przeciw zmarszczkom i owrzodzeniom. Szałwia jest nietoksyczna, nie uczula. Nie zaleca się przyjmować ją podczas spożywania alkoholu, może to wywołać efekt narkotyczny. Powinny unikać jej kobiety w ciąży.
Napar z ziela szałwii muszkatołowej 
1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, następnie parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1/4 szklanki. 
Napar z ziela szałwii muszkatołowej to doskonały lek przeciw zaburzeniom żołądkowo jelitowym. Ponadto korzystnie wpływa on na pracę przewodu pokarmowego, powoduje zwiększenie wydzielania się soków trawiennych i ułatwia przyswajanie składników odżywczych przez organizm. 

Działanie i zastosowania szałwii muszkatołowej 
- problemy menstraucyjne, 
- bóle miesiączkowe, 
- obfite pocenie się przy gruźlicy, 
- rany, 
- przemywanie i oczyszczanie oczu, 
- skurcze mięśni, 
- niestrawność, 
- gazy jelitowe, 
- środek uspokajający, 
- przeciwdrgawkowe, 
- przeciwdepresyjne, 
- przeciwzapalne, 
- antyseptyczne, 
- rozkurczowe, 
- ściągające, 
- bakteriobójcze. 

Olejek z szałwii muszkatołowej 
Na bóle żołądka

Olejek z szałwii muszkatołowej jest również stosowany w przypadku bólów żołądka. Działa rozluźniająco na skurczone mięśnie i przeciwdziała tworzeniu się wzdęć w przewodzie pokarmowym. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości olejku, należy go inhalować.

Na problemy kobiece
Normalizuje cykle miesiączkowe u kobiet, łagodzi symptomy menopauzy – uderzenia gorąca, pocenie, zirytowanie. Wpływa też rozluźniająco na macicę i może pomagać w przypadku bolesnych miesiączek, a nawet przy porodzie – sprawia, że wydanie na świat dziecka jest mniej bolesne, jednak nie powinien być stosowany w czasie ciąży.

Na uspokojenie
Olejek jest silnym środkiem uspokajającym. Wpływa relaksująco na układ nerwowy. Jest też skuteczny w walce z depresją, napięciami nerwowymi, lękami, paranojami i stresem. Może zostać zastosowany za każdym razem, kiedy spodziewasz się sytuacji stresowej, lub musisz podjąć trudną decyzję. W aromaterapii używa się go do ukojenia umysłu i stymulowania kreatywności. Należy pamiętać jednak, by nie używać tego olejku w połączeniu z alkoholem.

Na bóle mięśni
Olejek możesz dodać do kąpieli, jeśli cierpisz na bóle mięśniowe, lub podrażnioną skórę – ma też właściwości przeciwzapalne. Aby uzyskać najlepszy efekt, użyj pięciu kropli olejku z szałwii muszkatołowej, czterech kropli olejku z jagodlinu wonnego i trzech kropli olejku z drzewa cedrowego. Olejek z szałwii muszkatołowej dobrze mieszać też z olejkami z lawendy, jałowca, kolendry, drzewa sandałowego, bergamotki, pomarańczy i cytryny.

Na oczy
Jakie jeszcze ma właściwości ta cudowna roślina? Poprawia, jakość widzenia – szczególnie u ludzi starszych poprzez regulowanie nierównego widzenia w obydwu oczach.

Na padaczkę
Olejek jest też środkiem zapobiegającym atakom konwulsji. Dzięki swoim właściwościom – koi nerwy i relaksuje nie dopuszczając do ataku.

Na zakażenia
Ma też właściwości antybakteryjne. Jest w stanie powstrzymać zainfekowanie tężcem, jeśli zostanie nałożony na ranę.

Na zęby
Pomaga w problemach jamy ustnej. Jego właściwości ściągające redukują problem chorych dziąseł i psujących się zębów.

Na libido
Specjaliści od aromaterapii często przepisują olejek z szałwii muszkatołowej, by pomóc obudzić uśpione libido, leczyć oziębłość płciową i impotencję. Działa zarówno na kobiety, jak i mężczyzn.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz