środa, 29 czerwca 2016

Mit o skórce z pomidora

Zaburzenia trawienia objawiają się bólami żołądka, nudnościami, gnieceniem w dołku. Przyczyną może być np. niedostateczna produkcja soku żołądkowego lub sztuczne konserwanty w spożywanej żywności. Dowiedz się, dlaczego żołądek nie zawsze dobrze radzi sobie z trawieniem.


W żołądku odbywa się pierwszy etap trawienia. W tym procesie bierze udział kwas solny, który niszczy znajdujące się w pożywieniu drobnoustroje i uaktywnia pepsynogen – enzym zapoczątkowujący rozkład białek. Rozdrobniony, zmieszany z sokiem żołądkowym pokarm po około godzinie powinien opuścić żołądek.
Czas ten się wydłuża, gdy posiłek był zbyt obfity lub ciężko strawny, bo trudniej się poddaje obróbce przez kwas solny i pepsynogen. A im trudniej temu narządowi przygotować pożywienie do trawienia w dalszej części przewodu pokarmowego, tym gorsze samopoczucie.
Przyczyny zaburzenia trawienia: refluks, nieżyt żołądka, niestrawność, wrzody

Częściej dyskomfort, a nawet ból w nadbrzuszu występuje u osób z zaburzeniami procesu trawienia z powodu refluksu żółciowego lub bezkwaśnego nieżytu żołądka. W pierwszym przypadku następuje zarzucanie żółci z dwunastnicy do żołądka w następstwie np. usunięcia pęcherzyka żółciowego. Neutralizuje ona kwas solny, przy udziale którego odbywa się pierwszy etap trawienia białek. Pokarm więc dłużej zalega w żołądku. W drugim przypadku przyczyną tego zjawiska jest niedostateczna produkcja soku żołądkowego.

Przyczyn dolegliwości ze strony żołądka może być wiele, począwszy od zatruć pokarmowych, poprzez różne rodzaje nieżytów, chorobę wrzodową, po zmiany nowotworowe.

Na ogół jednak powodem jest dyspepsja, czyli niestrawność. Spowodowana jest zwykle błędem dietetycznym: przejedzeniem, niewłaściwym doborem pokarmów, nieprawidłowym sposobem ich przyrządzania. Przebiega bez powikłań, zmian organicznych w przewodzie pokarmowym, jest bowiem wyłącznie zaburzeniem czynnościowym górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Żywność przetworzona sprzyja powstawaniu wrzodów
Zakażenie bakterią Helicobaceter pylori nie jest jedynym czynnikiem rozwoju choroby wrzodowej żołądka. Zarażonych jest nią 70 proc. naszego społeczeństwa, ale tylko nieliczni z nas chorują. Stąd wniosek, że i inne czynniki mają udział w tworzeniu się wrzodów. Jednym z nich jest duża ilość syntetycznych substancji chemicznych zawartych w żywności wysoko przetworzonej. Dlatego nie powinna stanowić podstawy naszej diety.
Mit o skórce z pomidora
Czasami żołądek reaguje na to, co zjemy, wymiotami i bólem. A że nic nie wskazuje, by doszło do zatrucia pokarmowego, mówimy, że cierpimy z powodu „przyklejenia się” skórki pomidora do ściany tego narządu. Takie wyjaśnienie należy między bajki włożyć, bo do jego błony śluzowej nic się nie przyklei!
Mogą ją natomiast podrażnić produkty roślinne bogate w surowy błonnik, dobroczynny dla jelit, ale niekoniecznie dla żołądka. Są wolniej trawione, dłużej zalegają w żołądku, fermentując. Nadmiar błonnika może u niektórych spowodować podrażnienie błony śluzowej.
Częściej jednak odpowiadają za to syntetyczne dodatki do żywności: konserwanty, barwniki, substancje spulchniające, poprawiające smak.
Ostrą reakcję żołądka mogą wywołać także potrawy za gorące, pikantne, alkohol, niesterydowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Prawidłowe zakwaszenie żołądka to jest jedna z ważniejszych spraw, o które trzeba zadbać.
Niezakwaszony żołądek odpowiedzialny jest za wiele chorób.
Nie ma chyba lekarzy, którzy leczyliby astmę… zakwaszając żołądek.
Najlepsze jest to, że sam możesz przetestować stan żołądka, a raczej kwasu żołądkowego.
Warto sprawdzić, ponieważ możesz pozbyć się swoich dolegliwości, a metoda jest prościutka.
Najpierw zacznijmy od zgagi.
Czy miałaś kiedyś zgagę?
Na pewno tak.
Co wtedy robisz?
Jak pali Cię przełyk, to gonisz do lekarza/apteki i zażywasz leki, które… odkwaszają, neutralizują kwas żołądkowy?
Ty czujesz ulgę, a organizm funduje Ci kolejne choroby.
To jest powód wielu Twoich problemów zdrowotnych.
Ale
Mamy przełyk, który połączony jest z żołądkiem.
Przed żołądkiem, a pod żebrami znajduje się silny mięsień. Mięsień ten ma otwór, w miejscu, gdzie przełyk wchodzi do żołądka. Kurczy się i rozkurcza, czyli izoluje przełyk od żołądka.
Jeżeli mamy zgagę, to soki żołądkowe burzą się i chlapią, trafiając do przełyku i do gardła. Wtedy czujemy pieczenie, zgagę. Może dojść nawet do wymiotów.
Co wtedy robimy?
Kupujemy, albo lekarz nam przepisze lek na zgagę, czyli na obniżenie kwasowości żołądka.
Co to oznacza?
Nasz żołądek funkcjonuje idealnie, kiedy jest bardzo kwaśny. Śluzówka żołądka cały czas wytwarza silny kwas solny, który jest potrzebny, niezbędny i nie można doprowadzić do podwyższenia jego pH.
PH 7 występuje tylko na styku soków żołądkowych ze śluzówką. Jest tam cały czas neutralizowany.
Natomiast pH żołądka wynosi 1 – 2,5.
W chemii kwasowość oznacza się poprzez pH:
pH – 1: bardzo kwaśne,
pH – 7: neutralne: woda ma pH – 7,
pH – 14: bardzo zasadowe.
Kiedy zażyjemy tabletkę na zgagę, to neutralizujemy kwas żołądkowy do pH 6 – 7. Czujemy ulgę, ale zgaga nadal jest.
Ważną rolę pełni tutaj zwieracz, który odgradza żołądek od przełyku. Po zażyciu tabletki na zgagę otwiera się i dalej chlapie kwasem żołądkowym, ale już z pH podobnym do wody.
Zasada jest taka: im kwaśniej w żołądku tym zwieracz bardziej się zaciska, im mniej kwaśno bardziej się luzuje.
Dochodzimy do ostatecznego wniosku: mamy zgagę, ponieważ nie jest wystarczającą kwaśno w żołądku. W takiej sytuacji należy zakwasić żołądek, a nie zneutralizować, jak czyni to medycyna akademicka.
Jakie są konsekwencje neutralności czy mało zakwaszonego żołądka?
Jeżeli jemy tłuszcze, węglowodany, cukry proste organizm dobrze radzi sobie z ich trawieniem.
Problem pojawia się przy spożywaniu białek, jak na przykład: mięso, sery, warzywa.
Białko składa się z poszczególnych aminokwasów i to aminokwasy potrzebuje nasz organizm do samodzielnego budowania innych potrzebnych mu białek i substancji.
Sam tego nie zrobi, potrzebuje mieć substraty, które mu dostarczymy.
Jeżeli żołądek ma kwasowość powyżej pH – 3, to niewchłanianych jest wiele substancji.
Przy kwasowości pH 6-7, żołądek praktycznie nie pracuje.
Polega to na tym, że białka z mięsa czy warzyw nie są do końca strawione. Strawione, czyli podzielone na aminokwasy. Do takiego procesu potrzebny jest kwas solny, pepsyna i wiele innych substancji.
Niestrawione białko gnije. Tu nie ma problemu, ponieważ przejdzie przez dwunastnice do jelita cienkiego, grubego i zostanie wydalone z organizmu.
Problem jest, gdy niestrawione białko trafi do krwiobiegu.
Wtedy układ odpornościowy widzi obce ciało i zaczyna go zwalczać.
Konsekwencje tej wojny mogą być destrukcyjne dla organizmu:
bóle kolan,
depresje,
bezsenność,
silny kaszel,
problemy skórne: egzema, wysypki, plamy itd.
astmę,
zawał serca,
bóle głowy,
anemie,
Niestrawione białka mogą być alergenami, co powoduje alergie,
niemożność wytworzenia białek przez organizm, powoduje wiele innych chorób.
Wszystko to dzieje się, ponieważ nie mamy dobrze zakwaszonego żołądka!
Wystarczy zakwasić go, aby pozbyć się wiele chorób! Oczywiście, że dolegliwości powstają z różnych przyczyn, ale warto sprawdzić stan żołądka.
Jak zakwasić żołądek?
Najpierw sprawdźmy stan zakwaszenia naszego żołądka.
Należy wypić pół szklanki – 3/4 szklanki wody z połową łyżeczką sody oczyszczonej. Mieszamy miksturę i pijemy rano na czczo, kiedy wstaniemy z łóżka. Następnie mierzymy czas od wypicia sody z wodą do odbicia się w żołądku. Roztwór sodu połączony z kwasem żołądkowym zaczyna reagować, wydziela dwutlenek węgla i dochodzi do „beknięcia”.
Jak szybko ma się nam odbić?
Od 90 sekund, maksymalnie do 3 minut. Jeżeli się nie odbije, to znaczy, że kwas solny ma za wysokie pH – żołądek jest niedokwaszony. Jeżeli odbije się do 90 sekund, to mamy nad kwasowość.
Test jest 99,5% adekwatny. Robimy go, co jakiś czas, aby sprawdzić stan żołądka.
Jednak najlepiej bezpośrednio zbadać pH soków żołądkowych za pomocą gastroskopii /tylko takich badań praktycznie się nie robi/.
Proste metody zakwaszania żołądka, które należy połączyć w zależności od potrzeb:
-używanie witaminy C w proszku przy jedzeniu. Uwalnia się żelazo i zakwasza żołądek.
-na 15 minut przed posiłkiem, należy wymieszać 1/4 szklanki wody z 2 łyżkami octu jabłkowego i wypić. Po kilkunastu minutach żołądek powinien wydzielać soki. Dzięki temu nie jest on ciężki po zjedzeniu posiłku, nie ma wzdęć czy burczenia. To są wyniki złego trawienia.
Uwaga! Osoby z wrzodami żołądka lub uszkodzoną śluzówką żołądka, mogą odczuwać ból. Dlatego powinny zaczynać na przykład od małej łyżeczki octu jabłkowego. Polecam jednak najpierw wyleczyć wrzody i śluzówkę, a dopiero później wrócić do zakwaszania żołądka.
Z powyższych metod polecam zacząć od kwasu jabłkowego i kropli żołądkowych.
Witaminę C należy brać codziennie w wysokich dawkach.
Dla kogo jest powyższa kuracja?
Dla wszystkich osób, dzieci w każdym wieku, ponieważ dzieci rodzą się z niedokwaszonym żołądkiem i być może wszelkie wysypki to sprawka niedokwaszonego żołądka. Starsze osoby również mogą mieć problem z pH żołądka z prostej przyczyny – z wiekiem spada kwasowość żołądka.
Polecam sprawdzić sobie stopień zakwaszenia żołądka, ponieważ wiele chorób wywołuje niedokwaszenie.
Nie chodzi tutaj o zakwaszenie organizmu tylko żołądka. To są dwie różne sprawy.
źródło: Jerzy Zięba 
http://przykominku.tv/aktualnosci/zakwaszenie-zoladka-wazne/
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zaburzenia-trawienia-przyczyny-i-objawy_42126.html
www.zdrowiezroslin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz