niedziela, 24 kwietnia 2016

Zdrowotne właściwości pestek arbuza potwierdzone naukowo

Zdrowotne właściwości pestek arbuza potwierdzone naukowo

Pyszny, orzeźwiający, gaszący pragnienie– idealny owoc na upalne dni.

Arbuz składa  się w 92% z wody zawiera  przeciwutleniacze i niewielką ilość witamin i minerałów.
Zwykle jedząc go pracowicie wydłubujemy i wyrzucamy pestki. A to właśnie pestki zawierają najwięcej witamin, minerałów nawet, co zaskakujące dobre tłuszcze oraz cenne substancje lecznicze, które są przedmiotem badan naukowców.
Tradycyjnie w Sudanie nasion arbuza są stosowane w leczeniu infekcjibakteryjnych i grzybiczych, zakażeń przewodu pokarmowego, biegunek, układu oddechowego i chorób skóry. Ostatnie badania laboratoryjne wykazały skuteczności w zwalczaniu wielu bakterii i grzybów w tym E coli.
Kolejne badania potwierdziły wysoką skuteczność w leczeniu cukrzycy, trzustkioraz  właściwości antyoksydacyjne. Silne właściwości przeciwzapalne potwierdzono a badania opublikowano w International Research Journal of Pharmaceutical.
Korzyści w leczeniu prostaty, badania opublikował European Journal of Medicinal Plants
Arginina aminokwas obecny w nasionach arbuza wspomaga produkcję tlenku azotu w organizmie i jest pomocna w leczeniu ostrych zaburzeń erekcji. Spożywanie pestek i  samego arbuza  pomaga w utrzymaniu erekcji i zwiększa produkcje plemników.
Badania opublikowane w International Journal of Pharmacy i Pharmaceutical Sciences, wykazaly skuteczność w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, bez żadnych skutków ubocznych.
Nasion arbuza zawierają substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit, pomagają zwalczać pasożyty i są pomocne w leczeniu żółtaczki i chorób wątroby.  
Pijac herbatke z pestek, można wspomóc funkcjonowanie nerek, a nawet wypłukać piasek i kamienie nerkowe.
Medycyna ajurwedyjska pestkami arbuza leczy skutecznie nadciśnienie
Przepis
20-30 pestek z arbuza wysuszyć, zmielić i gotować 15 min w 2 litrach wody. Wpić ten napój przez 2 dni. Następnie zrobić dzień przerwy. Procedurę powtarzać przez kilka tygodni.
Pestki można zebrać w okresie letnim, wysuszyć aby mieć zapas na zimę.
Medycyna ajurwedyjska z kolei pestkami arbuza leczy  nadciśnienie
Należy spożywać 1 łyżeczkę suszonych nasion rano i wieczorem przez 3-4 tygodnie.
Raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wskazał na kilka ważnych składników, jakie zawierają nasiona arbuza, mające bezpośrednie powiązania z naszym zdrowiem:
BIAŁKO
Nasiona arbuza zawierają dosyć duże ilości tego ważnego składnika budulcowego naszego organizmu. W 108 g suchych nasion jest go około 30,6 g. Dla porównania w tej samej porcji mięsa z kurczaka są jedynie 23 gramy białka. Pestki te składają się z kilku ważnych aminokwasów. Jednym z nich jest arginina. Należy ona do aminokwasów, które organizm sam potrafi wytworzyć. Jednak czasami jest mały problem. Organizm może mieć problemy z wyprodukowaniem jej wystarczających ilości i wtedy konieczne są dostawy z zewnątrz wraz z pożywieniem. Aminokwas ten korzystnie wpływa na stan osób, które mają problemy z chorobą wieńcową oraz podwyższonym ciśnieniem krwi. Ważny jest także dla osób czynnie uprawiających sport, ponieważ przyspiesza regeneracje komórek mięśniowych dzięki ich lepszemu dotlenieniu. Ponadto wpływa na zwiększenie syntezy hormonu wzrosty odpowiedzialnego za regeneracje naszego organizmu, co przejawia się chociażby młodszym wyglądem. Do innych aminokwasów, wchodzących w skład nasion arbuza, zaliczamy tryptofan, kwasu glutaminowy i lizynę. Ostatnie z nich wpływają korzystnie na nasze zdolności umysłowe, polepszając koncentracje oraz zmniejszając zmęczenie wynikające z wytężonej pracy intelektualnej. Według mnie coś w tym jest;)
WITAMINY Z GRUPY B
Pestki zawierają również i ten zestaw witamin (niektórzy wskazują, że mogą być uznawane za ekwiwalent suplementu witaminy B-Comlex), które zgodnie z założeniami Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem są potrzebne do przekształcania spożytego jedzenia w energie oraz pełnią inne istotne funkcje dla naszego organizmu. Jeśli przyjmiemy za wyznacznik dzienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, to 108 gramów tych nasion zawiera najwięcej niacyny (3,8 mg – 19 % dziennego zapotrzebowania na tę witaminę), która doskonale wpływa na nasz system nerwowy, układ trawienny oraz stan skóry. Wspomaga również działanie wspomnianego już tryptofanu. W mniejszym stopniu pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy (16%), tiaminę (14%), ryboflawinę (9%), witaminę B6 (5%) oraz kwas pantenowy (4%), który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdej naszej komórki.
MINERAŁY
Pod względem zawartości jednego z minerałów pestki arbuza bardzo mnie zaskoczyły. Mam na myśli magnez. Większość z nas uważa za jego najbogatsze źródło ziarno kakaowca, które rzeczywiście zawiera go bardzo dużo (420-442 mg/100g), jednak jest to i tak mniej niż mają pestki wspomnianego arbuza (515 mg/100g). Nie zawierają przy tym w ogóle teobrominy oraz kofeiny, która zwiększa zapotrzebowanie ustroju na ten pierwiastek, a także zmniejszających jego przyswajanie szczawianów. Stąd proporcja ta w praktyce jest jeszcze korzystniejsza. Jeśli weźmiemy pod uwagę dzienne zapotrzebowanie wyznaczone na około 400 mg, to widzimy, jak to jest dużo. Pokrywają również w znacznej mierze zapotrzebowanie na mangan (87%/108 g produktu), fosforu (82%), cynku (74%), żelaza (44%) oraz miedzi (37%).
TŁUSZCZ
Oczywiście pestki arbuza posiadają dosyć wysoką wartość energetyczną (602 kcal), ponieważ w połowie składają się z tłuszczy. Jednak właściwości oleju tłoczonego z ich suszonych i kruszonych pestek są doceniane przez mieszkańców Afryki. Ma on niezwykłe właściwości nawilżające i jest istotnym składnikiem oliwek dla dzieci. Dzięki dużej zawartości NNKT eliminuje wszelkie toksyny oraz nadaje jej świeżość i elastyczność. Jego spożywanie przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, a kwasy omega 6 pomagają zredukować podwyższone ciśnienie krwi.

Lecznicza moc nasion arbuza
Często okazuje się, że w podanych przez Caycego informacjach o leczeniu różnymi ziołami te same zioła są regularnie stosowane w innym systemie leczniczym. Takim lekiem jest również herbata z białych pestek arbuza zalecana w ridingach 75 razy, która również jest powszechnie stosowana w chińskiej medycynie naturalnej. Jak z tego wynika zalecenie Caycego ma mocne podstawy w wielowiekowej tradycji medycyny naturalnej.
Dr Ellen Satinsky z Kliniki A.R.E. zaznacza, że odzyskiwanie zdrowia przez wewnętrzne oczyszczenie organizmu, było w filozofii Caycego bardzo ważną zasadą. Herbata z pestek arbuza jest lekiem, który Cayce polecał na oczyszczenie ciała poprzez system moczowy. Według Caycego tego rodzaju herbata pobudza funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego, działa wzmacniająco i wzmaga przepływ moczu. W ten sposób pomaga w leczeniu infekcji i usuwaniu osadów w systemie przewodów moczowych. Często się bowiem zdarza, że zalegające odpady wydobywają się na zewnątrz przez skórę w postaci pokrzywki czy obrzęków. Cayce zalecał herbatę z pestek arbuza również dla ulżenia gastrycznego ucisku w dolnej części brzucha, przy stanie zapalnym jajników spowodowanym nagromadzeniem się nadmiernej ilości płynu w rejonie miednicy, a także po rozwiązaniu do znormalizowania i przywrócenia właściwej pracy nerek, która mogła ulec zaburzeniu w okresie ciąży.
Jeśli chodzi o spożywanie tego rodzaju herbaty to dopuszczalna jest szeroka dowolność. Przygotowując ją do picia nie potrzeba więcej niż ćwierć do pół łyżeczki od herbaty na szklankę wrzącej wody, zamieszać i pozostawić na około 15 minut do wystygnięcia. Pije się raz w tygodniu lub częściej, chociaż można też w niewielkich ilościach pić kilka razy dziennie. Najlepszy skutek odnosi się pijąc częściej niewielkie ilości niż dużo za jednym razem. W chińskiej medycynie pestki stosuje się jako środek moczopędny a także jako środek na uporczywe zaparcia. Arbuz jest cennym źródłem likopenu. Jest to roślina której antyoksydanty walczą z chorobami serca i rakiem prostaty.
Pomidory również posiadają znaczną zawartość likopenu, jednak aby go uwolnić należy gotować je w niewielkiej ilości oleju. W przypadku arbuza nie tylko nie jest konieczne gotowanie aby uwolnić z niego likopen, ale w dodatku w tej samej objętości posiada go czterdzieści procent więcej niż pomidory. Spożywając arbuza dostarczamy organizmowi dużą dawkę witamin A, C i B6 oraz potas, tiaminę i jeszcze wiele innych roślinnych składników odżywczych z wyjątkiem tłuszczu, sodu i kalorii. Owoce arbuza oddziaływują moczopędnie, co prawdopodobnie powodowane jest zawartością w nich cyrtuliny i argininy, które wzmagają syntezę mocznika w wątrobie. Lekarze chińscy stosują arbuzy do nasycenia płynem organizmu, jelit i osłabienia poczucia pragnienia. Spożywanie arbuza oczyszcza z toksyn i usuwa nadmierną gorączkę, zmniejsza skutki pleśniawki, bolesność nerek, infekcję przewodów moczowych, czerwonki, kamieni nerkowych i nadpobudliwość. Skóra arbuza posiada dużą zawartość krzemu, w chińskiej medycynie jest stosowana do leczenia cukrzycy i nadciśnienia. Skóra może być zmiksowana i pita, w małych ilościach może być też spożywana. Skórą można też nacierać trądzik, przez jej chłodną naturę pomniejsza się zaistniałą skazę. Trzeba zaznaczyć, że zgodnie z chińską medycyną arbuza nie powinny spożywać osoby, których przewód trawienny jest niewydolny, mają anemię, astmę i nadmierne niekontrolowane wydalanie moczu.

Medycyna naturalna w zastosowaniu Edgara Caycego i chińska medycyna naturalna są do siebie bardzo podobne. Obie zalecają stosowanie herbaty z pestek arbuza dla dzieci celem ulżenia bólu systemu moczowego i usprawnienia oddawania moczu. Stosuje się ją również w przypadku bólu pleców spowodowanym przemieszczaniem się kamieni nerkowych, pomaga w łagodzeniu stanu zapalnego nerek i pęcherza. Nasiona arbuza zawierają cucurbocitrin, komponent, który rozszerza naczynia kapilarne krwi, co pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi. Nasiona arbuza są pomocne w utrzymaniu w zdrowym stanie przewodów moczowych a także mogą być stosowane profilaktycznie u osób, których system organów moczowych nie jest zbyt sprawny. Wyszczególniona tu ogromna ilość zalet owoców arbuza jak i jego nasion, stawia go w rzędzie najbardziej znaczących roślin spożywanych do utrzymania naszego organizmu w zdrowiu i wspierania odpowiedniego leczenia.

 Źródło Internet
http://sekrety-zdrowia.org/zdrowotne-wlasciwosci-pestek-arbuza-potwierdzone-naukowo/
www.zdrowiezroslin.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz