wtorek, 26 kwietnia 2016

Miód z mniszka lekarskiego

Miód z mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski to roślina zdrowotna znana od stuleci. Szeroko stosowany w medycynie ludowej, jako skuteczny lek na wszelkiego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, stany zapalne, a także miażdżycę.
Mniszek wspomaga także proces odchudzania dzięki swoim właściwościom żółciopędnym. Ta drogocenna roślina była kiedyś stosowana w kuchni, jako surowiec do sałatek, a także syropów i miodów. Cenny miód z mniszka lekarskiego, to połączenie najlepszych właściwości zdrowotnych razem z walorami smakowymi…, co tu wiele pisać jest obłędnie smaczny, porównywalny do miodu pszczelego, cudowny na kanapki, naleśniki lub do deserów lodowych, a jednocześnie trzyma od nas grypę z daleka.  Właśnie jest doskonały czas na przygotowanie tego boskiego nektaru, najlepsze kwiaty mniszka są w maju , gdyż nie zawierają goryczki.  Tak, więc do dzieła!
Składniki :
500 szt kwiatów mniszka lekarskiego ( niby dużo, ale na łące to raptem 10 minut schylania)
3 l wody
3 kg cukru
3 cytryny duże i dojrzałe
Kwiaty mniszka zbieramy w słoneczny dzień, z daleka od szosy, najlepiej na jakiejś pięknej zachwaszczonej łące lub u siebie w ogródku, ( jeśli nie jesteśmy porządniccy i ich wcześniej nie usunęliśmy). Rozsypujemy na papierze, gdzie muszą leżakować około godzinki, żeby pozbyć się czarnych robaczków -gotujemy miód, a on nie wymaga wkładki mięsnej.  Kwiaty nie mogą mieć ogonków – same główki. Po tym czasie szorujemy cytrynki, kroimy w kostkę razem ze skórką i wrzucamy do gara, zalewamy 3 litrami wody, doprowadzamy do wrzenia. Do wrzątku wrzucamy kwiaty mleczu i gotujemy około 10 minut na wolnym ogniu.
Mieszamy, zestawiamy z ognia i odstawiamy na dobę do chłodnego miejsca. Po tym czasie przecedzamy wszystko przez gazę, wywar stawiamy na kuchence i podgrzewamy, do ciepłego wsypujemy cały cukier, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu przez około 2,5 godziny, co jakiś czas mieszają cale bardzo ostrożnie gdyż pod koniec gotowania miód ma tendencje do kipienia podczas mieszania i może nam urządzić niezły sajgon na kuchence. Gdy zrobimy próbę kapnięcia kropli na spodek a ona zacznie gęstnieć podczas wystygania i przybierać konsystencję lejącego miodu, wtedy wyłączamy gaz, rozlewamy cenny specyfik na gorąco do słoików , zakręcamy i odstawiamy do góry dnem aż do wystygnięcia . Możemy nasze złote słoiczki przechowywać do kilku miesięcy w chłodnym pomieszczeniu. Pychota.

Drugi przepis

SKŁADNIKI:
300g świeżo zerwanych kwiatów mniszka lekarskiego (mlecza),
1,5 cytryny,
3 szklanki cukru,
5 szklanek wody.

PRZYGOTOWANIE:
1. Kwiaty mlecza płuczę i przekładam do garnka. Wlewam wodę i dodaję pokrojoną w plasterki cytrynę. Gotuję 20 minut. Napar odstawiam na 24 godziny w chłodne miejsce. 
2.  Następnego dnia napój przecedzam. Wsypuję cukier. Gotuję na małym ogniu około 2,5 godziny. 
3. Gdy syrop lekko zgęstnieje gorący przelewam do słoiczków. Słoiki zakręcam i odwracam do góry dnem. Tak pozostawiam je na 3 godziny. Gotowy syropek wynoszę do spiżarni. 

Źródłohttp://xn--ogrodnikwpodry-xob60t.pl/miod-z-mniszka-lekarskiego/

www.zdrowiezroslin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz