wtorek, 17 stycznia 2017

Mikroskładniki odżywcze wspierają funkcję mięśnia sercowego

Około 30-40 % masy ciała człowieka stanowi masa mięśniowa. Istnieją trzy typy mięśni w ciele: mięśnie szkieletowe, mięśnie serca i mięśnie gładkie, z których każdy ma bardzo wyspecjalizowaną strukturę i funkcje.


Mięsień sercowy to jedyny mięsień, który jest w ciągłym ruchu. Dla optymalnego funkcjonowania musi być regularnie zaopatrywane w podstawowe mikroelementy.
Mięśnie szkieletowe to najliczniejsze rodzaje mięśni. Przymocowane do szkieletu pomagają w ruchu kości. Są one również nazywane prążkowanymi lub działającymi zależnie do woli, ponieważ ruchy mięśni szkieletowych mogą być kontrolowane za pomocą woli. Każdy z mięśni szkieletowych posiada określony nerw dla koordynowania zgodnego z wolą ruchu. Zazwyczaj trzeba wielu mięśni dla wykonania konkretnego ruchu.

Mięśnie gładkie są obecne w wydrążonych wewnątrz narządach, takich jak żołądek, jelita oraz naczynia krwionośne. Ich główną funkcją jest poruszanie substancji wewnątrz narządu. Mięśnie gładkie są również nazywane nieprążkowanymi i mimowolnymi mięśniami, ponieważ ich ruch jest kierowany przez autonomiczny układ nerwowy i nie znajduje się pod kontrolą naszej woli.

Mięsień sercowy, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w sercu. Jest to wyspecjalizowany mięsień, strukturalnie podobny do mięśni szkieletowych (poprzecznie prążkowanych). Jednakże funkcjonalnie, ze względu na swój automatyzm działania, jest on podobny do mięśni gładkich. Mięsień ten jest obecny tylko w sercu i jest odpowiedzialny za pompowanie krwi. Inną unikalną cechą mięśnia sercowego jest to, że rytm jego skurczu i rozkurczu znaj duje się pod kontrolą "naturalnego stymulatora" znajdującego się w sercu (węzeł zatokowo-przedsionkowy), który jest również zbudowany z tkanki mięśnia sercowego. Z powodu tej właściwości mięsień sercowy jest traktowany, jako autorytmiczny w układzie przewodzącym serca.
W przeciwieństwie do mięśni szkieletowych i gładkich, mięsień sercowy jest jedynym, który musi stale pracować w tym samym miejscu w ciągu całego naszego życia. Serce ludzkie przepompowuje około 5 litrów krwi w całym organizmie w każdej minucie. Nie dziwi więc, że mięsień sercowy potrzebuje stałego dopływu składników odżywczych dla ciągłego i optymalnego funkcjonowania. Gdy ciało doświadcza przewlekłego niedoboru niezbędnych mikroskładników odżywczych, skutki są wyraźnie widoczne w funkcjonowaniu serca poniżej optymalnego poziomu, co przejawia się w postaci różnych chorób, takich jak choroba mięśnia sercowego, choroby zastawek serca, nieregularne bicie serca (arytmia) i niewydolność serca. Kardiomiopatia jest chorobą, w której mięsień sercowy staje się zapalony, powiększony i usztywniony, czyli zasadniczo traci swoją elastyczność. Powoduje to zmniejszenie dopływu krwi do wszystkich narządów w organizmie i wynikających stąd konsekwencji.

Według naszych badań większość chorób układu sercowo-naczyniowego występuje w wyniku przewlekłego niedoboru pewnych substancji odżywczych i można im zapobiec przez odpowiednią suplementację. W szczególności witaminy grupy B, karnityna, tauryna i koenzym Q-10 są kluczowymi mikroskładnikami odżywczymi wspierającymi metabolizm i wytwarzają niezbędną bioenergię wymaganą dla optymalnej pracy serca. Jednak te mikroskładniki odżywcze muszą być także wspomagane przez inne mikroskładniki odżywcze, które działają w synergii ze sobą oraz nasilają działanie tych zasadniczych. Stwierdziliśmy, że takie współdziałanie może być osiągnięte poprzez połączenie powyższych składników odżywczych z witaminą C, kwasem alfa-liponowym, kwasem alfa-ketoglutaranowym i innymi składnikami. Nasze badania kliniczne prowadzą do wniosku, że specyficzna kombinacja mikroskładników odżywczych wspomaga zdrową funkcję komórek serca oraz daje optymalne wsparcie i produkcję bioenergii w mięśniu sercowym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz