sobota, 7 stycznia 2017

6 chorób wywoływanych przez stres

Oczywiście jest to opis tylko sześciu z pośród wielu chorób wywołanych stresem.
Jak stres może zniszczyć ci zdrowie: nigdy nie wiedziałeś o 6 chorobach wywoływanych przez stres i jak je pokonać.

o    Lekarz rodzinny dr Roger Henderson ostrzega: wielu nie zna niebezpieczeństw stresu
o    Przedstawia choroby wywoływane stresem: od zespołu wrażliwego jelita do wypadania włosów
o    Dr Henderson wyjaśnia jak radzić sobie z każdą chorobą i wywołującym ją stresem
Stres  może zbierać prawdziwe żniwo w twoim organizmie. Mogą częściej występować bóle głowy, można mieć trudności z odpowiednia długością snu, i może często szwankować na-wet układ trawienny.
1.ZESPÓŁ WRAŻLIWEGO JELITA [IBS]
Co się dzieje? IBS dotyka około 13 mln Brytyjczyków i 45 mln Amerykanów, a 70% lekarzy uważa, że jest to najbardziej powszechna dolegliwość trawienna, jaką widzą w praktyce. Ból przy IBS wywoływany jest przez skurcze mięśni w jelicie, i mimo że objawy mogą się różnić od osoby do osoby, to mogą obejmować ból brzucha i dyskomfort, biegunkę i konstypację, a także wzdęcia brzucha.
Eksperci nie wiedzą dokładnie skąd bierze się ta dolegliwość, choć zgadzają się, że są pewne rzeczy wywołujące objawy, i stres jest jednym z najbardziej powszechnych.
W rzeczywistości 94%  brytyjskich lekarzy zbadanych przez Buscopan IBS Relief powie-dzieli, że najbardziej powszechnym czynnikiem uruchamiającym IBS był stres. Może on wywołać IBS i pacjent nawet nie jest tego świadom, mówi dr Henderson.
Dr Henderson:
„Ogólnie uważa się, że istnieje złożony związek między mózgiem i układem trawiennym, i dlatego nasz nastrój często wpływa na to jak czuje się nasz żołądek. Żołądek i jelita są wyłożone milionami komórek nerwowych kontrolujących i regulujących układ trawienny. Te komórki nerwowe pomagają przekazywać informacje z jelita do mózgu i odwrotnie, dlatego nie zaskakuje to, że wiele informacji wysyłanych przez jelito do mózgu wpływa na nasze samopoczucie. To dlatego można czuć ‚motylki’ kiedy jesteś zdenerwowany albo chce ci się tłustych produktów kiedy jest się zestresowanym.
Stres może zmienić połączenie między jelitem i mózgiem i wpływać na przepływ i skurcze w przewodzie pokarmowym tak, że osoby z IBS mogą być bardzo wrażliwe na stres.
Mimo że niemal niemożliwe jest całkowite unikanie stresu, to są pewne rzeczy, które mogą pomóc. Spróbuj ćwiczyć albo jakieś proste techniki oddychania by zachować spokój. Może tu pomóc też rozmowa z kimś o tym co ci leży na sercu, albo wyjść z przyjaciółmi i robić coś co lubisz.
Stresu nie zawsze da się uniknąć, więc jeśli masz IBS, miej pod ręka jakieś leki, na wszelki wypadek. Leki przeciwskurczowe można przyjąć kiedy występują pierwsze objawy, żeby złagodzić skurcze w jelitach – przyczynie bólu”.
2. NADMIERNA POTLIWOŚĆ
Co się dzieje? Naukowcy mają różne teorie co do tego dlaczego pocimy się kiedy jesteśmy zestresowani, co jest oznaką dla tych wokół nas, że cierpimy na stres. Jasne jest to, że pot z powodu ciepła środowiskowego albo aktywności fizycznej wytwarzają gruczoły ekrynowe, natomiast pot z powodu stresu pochodzi głównie z gruczołów apokrynowych.
Dr Henderson:
„W ciele człowieka znajduje się prawie 4 mln gruczołów potowych, i większość na dłoniach, podeszwach stóp, na twarzy i pod pachami.
Są 2 rodzaje gruczołów wydzielających pot. Pierwszy rodzaj wydziela pot kiedy jesteś aktywny, są to gruczoły ekrynowe składające się w większości z wody. Drugi rodzaj to gruczoły apokrynowe znajdujące się w miejscach owłosionych np. pod pachami, są większe i wydzielają gęściejszy pot zawierający więcej białek i lipidów”.
Jest pewien rodzaj potu, który może wywołać tylko stres.
„To ten tłuściejszy pot, według naukowców, karmi bakterie, i to jest przyczyną silnego odoru ciała. Kiedy ciało jest pod wpływem stresu, albo inaczej ‚walcz albo uciekaj’, te gruczoły wypychają pot na powierzchnię skóry. Mimo że nadmierne pocenie może być raczej tematem tabu, to jeśli twoje pocenie ingeruje w codzienne życie, dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem”.
3. ZGRZYTANIE ZĘBAMI
Co się dzieje? Badania odkryły związek między stresem i zgrzytaniem zębów, o czym doniosło 70% Brytyjczyków.  Znane jako bruksizm, zgrzytanie zębów może być niewykryte, gdyż najbardziej powszechnym jego objawem jest ból głowy, zwykle skoncentrowany na skroniach głowy.
Inne objawy to zaburzenia snu, ból ucha i sztywne mięśnie szczęki, barków i szyi. Zęby mogą również pokazywać oznaki uszkodzeń, pęknięć, jak i ich utratę. To jest spowodowane nieświadomym zaciskaniem szczęki i tarciem zębów górnych i dolnych, najczęściej podczas snu.
Dr Henderson:
„Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na bruksizm, ważna jest wizyta u dentysty, który może wy-stawić odpowiednią diagnozę.
Zgrzytanie zębów może wynikać z kilku powodów, takich jak zaburzenia snu, stres i lęki, albo skutek diety, np. alkohol i kafeina.
Dentysta zaleci ochronę specjalną dla twoich zębów żeby utworzyć barierę ochronną przed tarciem, by zapobiec dalszemu uszkadzaniu zębów i zmniejszyć dyskomfort mięśni szczęki”.
4. WYPADANIE WŁOSÓW
Co się dzieje? Długotrwały stres wykazał iż powoduje utratę włosów. Uważa się, że jest to skutek tego, że hormony stresu doprowadzają mieszki włosowe do przejścia w stan hibernacji, co powoduje wypadanie włosów podczas ich mycia lub szczotkowania.
Dr Henderson:
„Są różne rodzaje wypadania włosów związanego ze stresem i sytuacji doprowadzających do tego wypadania, co może być zaostrzone stresem i musi być zdiagnozowane przez lekarza.
Wypadanie włosów może być bardzo przykre, ale ważne jest by pamiętać, że w większości przypadków włosy będą odrastać dzięki odpowiedniej terapii i stosowaniu metod zmniejszających stres. Odrastanie włosów może zabrać kilka miesięcy z powodu naturalnego cyklu włosów.
Jeśli przeżywasz drastyczne albo nagłe wypadanie włosów, powinieneś skonsultować lekarza, gdyż to może się wiązać z innymi dolegliwościami”.
5. BEZSENNOŚĆ
Co się dzieje? Stres i bezsenne noce od dawna idą razem. W większości przypadków bez-senności, zmniejszenie stresu ją łagodziło, ułatwiało zasypianie i poprawiało jakość snu.
Wydzielane z powodu stresu hormony wprowadzają nasz organizm w stan nazywany nad-pobudzeniem [hyperarousal], które zaburza równowagę między snem i czuwaniem.
Dr Henderson:
„Kiedy jesteśmy zestresowani często leżymy w łóżku patrząc w ciemność, a ciągle myślimy o swoich kłopotach.
Jest kilka rzeczy jakie można zrobić by przygotować się do snu. Unikaj wszelkich ekranów przynajmniej 2 godziny przed udaniem się do łóżka, bo one wykazały, że zaburzają sen.
Ważne jest by kłaść się do łóżka codziennie o tej samej godzinie, i wstawać o tej samej godzinie. Codzienne ćwiczenia zwiększają dobre samopoczucie i zmniejszają objawy leków i depresji, a tym pomagają w spaniu. Zapewnij sobie dobrze zrównoważoną dietę i unikaj napojów z kofeiną i alkoholem, one tylko nasilają problem”
6. ZMĘCZENIE
Co się dzieje? Wyczerpanie to przewlekłe poczucie braku motywacji albo energii, często skutek bezsenności wywołanej przez stres.
Mental Health Foundation odkryła, że prawie 1 / 3 brytyjskiej populacji niedosypia, często z powodu kariery kłopotów finansowych.
Dr Henderson:
„Stres i kłopoty codziennego życia mogą być męczące i mogą sprawić, że czujesz się wyczerpany. Wykazano, że problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk, może sprawić iż czujesz się bardziej zmęczony, nawet po odpoczynku. I to jest klucz by dowiedzieć się, że cierpisz na zmęczenie wiązane ze stresem. Stres nie tylko pozbawia cię poprawnego snu, a także po-woduje słaby nastrój, oba prowadzą do zmęczenia.
Wyczerpanie to przewlekłe poczucie braku motywacji albo energii, często skutek bezsenności wywołanej przez stres.
Ważne jest zidentyfikowanie źródeł stresu i podjąć kroki ich rozwiązania. Jeśli jesteś niepewny powodu poczucia lęku cały czas i nie możesz sam tego rozwiązać, polecam konsultację terapeutyczną.
Inne techniki pomagające zrelaksować umysł to medytacje, ćwiczenia i zdrowa zrównoważona dieta.
Znając różnicę między zmęczeniem fizycznym i wiązanym ze stresem pomaga dowiedzieć się czy powinieneś rozmawiać z lekarzem. Jeśli objawy trwają nadal, udaj się do lekarza, który będzie mógł zlecić dalsze badania by wykluczyć problemy zdrowotne albo choroby”.
Tłum. Ola Gordon


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz