piątek, 8 lipca 2016

INFEKCJA CANDIDA I HASHIMOTO

​CANDIDA I HASHIMOTO
Chorobę Hashimoto można podsumować, jako połączenie nietolerancji pokarmowych, niedoborów pokarmowych, nieszczelnego jelita, osłabionej zdolności do radzenia ze stresem, upośledzenie zdolności detoksykacyjnych, a także obecność przewlekłych, często ukrytych infekcji.


W wielu przypadkach wymienione powyżej wyzwalacze, stoją na drodze do poprawy, pomimo tego, że przyjmujemy leki od  tarczycy.
Jednym z potencjalnych wyzwalaczy Hashimoto, który zwiększa przepuszczalność jelit jest infekcja oportunistycznymi drożdżami Candida albicans.
Candida albicans jest formą drożdży, które naturalnie występują u każdego z nas i są obecne w jamie ustnej, jelitach i u kobiet w pochwie. Są one naturalną częścią naszych wewnętrznych ekosystemów i jeżeli zachowane są fizjologiczne proporcje nie wywołują objawów chorobowych i nie wymagają leczenia.

Patogeny oportunistyczne
Problem pojawia się wtedy, gdy wystąpi brak równowagi pomiędzy Candidą i innymi mikroorganizmami w organizmie... Kiedy równowaga zostanie zaburzona Candida może występować w nadmiernej ilości i prowadzić do oportunistycznych infekcji grzybiczych!


W tradycyjnej medycynie infekcję Candida leczy się tylko wtedy, gdy spowodują u kobiet " drożdżycę pochwy" albo, kiedy dojdzie do przerostu Candida albicans u osób z obniżoną odpornością (HIV).

Medycyna funkcjonalna ma inne podejście i uważa się, że nieleczona infekcja grzybami Candida może uszkodzić ściany jelit i prowadzić do nieszczelnego jelita, w wyniku którego toksyny i częściowo strawione cząsteczki żywności mogą przedostać się do krwiobiegu. W rezultacie prowadzi to do nietolerancji pokarmowych, progresji chorób autoimmunologicznych i wielu innych problemów.

Zwiększone ryzyko infekcji Candida występuje u osób przyjmujących antybiotyki, sterydy, tabletki antykoncepcyjne, przy nawracających infekcjach pochwy, u kobiet w ciąży i przy stosowaniu diety bogatej w proste węglowodany.

Candida uwielbia skrobię, cukier i alkohol. Jeżeli masz podobne preferencje pokarmowe, to jest bardzo prawdopodobne, że masz nadmiar grzybów Candida w swoim przewodzie pokarmowym.

Objawy infekcji Candida mogą naśladować wiele objawów niedoczynności tarczycy, w tym uczucie zmęczenia, zimne kończyny i senność.

Objawy infekcji Candida albicans:
Według Donny Gates, która jest autorką Diety Ekologii Ciała, następujące objawy mogą wskazywać na obecność infekcji Candida:
 • Zmęczenie
 • Wzdęcia, gaz, odbijanie
 • Biegunka lub zaparcie
 • Endometrioza
 • Niepłodność
 • Zmiany nastroju
 • Bezsenność
 • Nieświeży oddech
 • Bóle mięśni lub stawów
 • Osłabienie
 • Mgła mózgowa
 • Pieczenie / swędzenie pochwy

Przerost drożdżaków jest powszechny u osób z Hashimoto!

Przerost drożdży jest bardzo częstym zjawiskiem u osób z Hashimoto. Większość z nich będzie miała pewien stopień przerostu drożdży Candida i wyleczenie infekcji pomoże wyeliminować także wiele objawów choroby!

W niektórych przypadkach, drożdże mogą ukryć się w zatokch przynosowych … Zapalenie zatok występuje też często, gdy jest zbyt dużo drożdży w organizmie i może to być spowodowane przez Candida, pleśnie lub inne inwazyjne gatunki grzybów. Korzystanie z Neti, naczynia do płukania zatok, na co dzień, może okazać się pomocne.

Badania w kierunku obecności infekcji Candida albicans pomoże postawić właściwą diagnozę. Objawy imitujące infekcję Candida mogą występować też w obecności innych czynnikow, zwłaszcza tych powodujących nieszczelne jelito.

Wzdęcia, zaparcia, biegunka i inne objawy charakterystyczne dla nieszczelnego jelita, takie jak ból, zmęczenie i wahania nastroju, są często postrzegane też w infekcji SIBO.

Badanie stolca, moczu, a w niektórych przypadkach, badania krwi są wykorzystywane do określenia i identyfikacji szczepów Candida.

Moje ulubione testy dla Candida GI Effects Gastrointestinal Function Comprehensive Profile -METAMETRIX KIT and the GI Pathogen Screen with H. pylori Antigen-BioHealth KIT. The GI Effects Gastrointestinal Function Comprehensive Profile -METAMETRIX KIT
Kiedy wykonałam taki test u siebie okazało się, że mam przerost drożdży 3+!

Leczenie zakażenia Candida wymaga niejednokrotnie wielokierunkowego podejścia:
▪ Zahamowanie rozrostu drożdży poprzez zastosowanie właściwej diety i suplementów
▪ Dostarczenie pożytecznych bakterii, ktore przywrócą równowagę i wyeliminują oportunistyczne drożdże Candida.
▪ Zastosowanie leków i ziół przeciwgrzybiczych

Powszechnie zaleca się zagłodzić grzyba Candida poprzez zastosowanie właściwej diety, która obejmuje ograniczenie prostych węglowodanów, orzechów, nasion, zbóż, kukurydzy, grzybów, ziemniaków, owoców, nabiału i alkoholu, jakkolwiek dieta ketogenna może podtrzymywać infekcję Candidą.

Dieta Ekologii Ciała
Jest to specyficzny rodzaj diety anty-Candida, która może być szczególnie przydatna dla osób z Hashimoto.
Chociaż dieta GAPS i SCD wykluczają ziarna i zezwalają na niewielkie ilości orzechów, owoców i soków owocowych, Dieta Ecologii Ciała zawiera dobrze nasączone, łatwe do strawienia ziarna i ogranicza owoce i orzechy aby zagłodzić chorobotwórcze drożdże i bakterie.
Ponadto dieta Donny Gates wprowadza fermentowaną żywność i zawarte w nich pożyteczne bakterie, które pomogą wyprzeć Candida i przyczynią się do przywrócenia równowagi.

Prawdopodobnie wszyscy słyszeli o kiszonej kapuście, ale wiele innych warzyw można również fermentować. Pamiętajmy jednak, żeby przechowywać je w lodówce, ponieważ probiotyki nich  zawarte mogą obumierać w ciągu dwóch tygodni jeżeli są przechowywanie w pokojowej temperaturze.

Do innych ulubionych przeze mnie produktów należy sfermentowana woda kokosowa (woda kokosowa + BE Starter + Stevia do smaku) i fermentowany krem ​​kokosowy (Kokosowy krem ​​+ BE Starter + Stevia do smaku dodana po zakończeniu fermentacji). Do kiszenia używam mieszaniny różnych warzyw: kapustę, ogórki, marchewę, brokuły, kapustę włoska, szpinak i boćwinę.

Specjalne uwagi dla osób z Hashimoto stosujących Dietę Ekologiai Ciała:
▪ Zaawansowane wersje diety zawierają nabiał, który może być niewskazany dla osób z Hashimoto.
▪ Warzywa morskie zalecane w Diecie Ekologii Ciała mogą być również niewskazane dla osób z Hashimoto, szczególnie we wczesnych etapach leczenia.
▪ Zawsze należy pamiętać, aby zmodyfikować dietę i dostosować do własnych potrzebach.
Odzyskanie pożytecznej flory bakteryjnej

Zastosowanie probiotyków może być bardzo pomocne w wyeliminowaniu infekcji Candida. Szczególnie chciałabym podkreślić korzystny wpływ drożdży Saccharomyces boulardii na Candida. S boulardii nie osiedla się w organizmie, ale wzmacnia nasze naturalne mechanizmy obronne jelit i pomaga pozbyć się drożdży.

Candida występuje w dwóch postaciach: postaci kulistej i wydłużonej chorobotwórczej (postać strzępiasta). Postać strzępiasta jest zdolna do przenikania przez ścianę jelita i jest odpowiedzialna za zwiększoną przepuszczalność jelita. Znanych jest wiele suplementów, ktore zapobiegają powstaniu postaci strzępiastej (chorobotwórczej) albo tez zmieniają ją w postać niepatogenną.

Należą o nich: biotyna, tymol (z tymianku), karwakrol (z oregano), eugenol (z goździków), kwas kaprylowy i kwas undecylenowy.

Biotyna jest szczególnie korzystna dla pacjentów Hasimoto, dodatkowo ma korzystny wpływ na funkcję nadnerczy i porost włosów. Rekomendowana dawka biotyny wynosi 5,000-8,000 mcg (5-8 mg) dziennie.

Chociaż w wielu przypadkach infekcja Candida może być kontrolowana za pomocą diety i suplementów, niekiedy wymagane jest zastosowanie ziół przeciwgrzybiczych, a nawet leków przeciwgrzybiczych, jak Nystatyna i Flukonazole.

1. Nystatyna 500.000 jednostek, dwie kapsułki trzy razy dziennie przez 30-90 dni. Jest to lek przeciwgrzybiczy, który działa bezpośrednio w jelitach. Nystatyna w tej dawce jest dostępna w handlu w postaci płynnej i może zawierać cukier (sacharozę), który należy wykluczyć w diecie Candida!

2. Nystatynę stosuje się także w leczeniu infekcji Candida skóry, jamy ustnej, gardła, zatok przynosowych, przełyku i pochwy. Twój lekarz określi najlepszą drogę podania i dawkę leku w zależności od umiejscowienia infekcji.

3. Diflucan (flukonazol) jest lekiem alternatywnym, stosowanym w infekcji drożdżami. Powszechnie stosowany jest w dawce jednorazowej do leczenia infekcji pochwy, ale w przeroście Candidy w przewodzie pokarmowym jednorazowa dawka jest najczęściej niewystarczająca. Diflucan jest to lekiem systemowym i dzięki temu może wyeliminować infekcję umiejscowioną poza przewodem pokarmowym. W tych przypadkach należy stosować go doustnie przez 30- 60 dni jeden raz dziennie. Jakkolwiek stosowanie leku przez tak długi czas może prowadzić do powstania wielu efektów ubocznych, między innymi uszkodzenia wątroby.

Naturalne leki przeciwgrzybicze
Oprócz zastosowania Saccharomyces boulardii w leczeniu zakażeń grzybiczych i drożdżycach można również używać substancji naturalnych, takich jak: olej oregano, wysokiej jakości srebro koloidalne i aktywny węgiel drzewny.
▪ Olej z oregano jest produktem roślinnym i ma silne właściwości anty-drożdżowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jest często używany do leczenia infekcji Candida, jak również infekcji pasożytniczych i w zatruciach pokarmowych. Może to powodować objawy "obumierania", ponieważ zabija drożdże i inne organizmy chorobotwórcze.
▪ Srebro koloidalne ma szerokie spektrum przeciwbakteryjne, działa również na wirusy i drożdże. Należy go kupić w renomowanej firmie, gdyż wiele preparatów na rynku może być złej jakości, a prawidłowe dawkowanie jest ważne, aby uniknąć innych komplikacji. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem leczenia skonsultować się z lekarzem i zażywać ściśle według wskazań.
▪ Węgiel aktywowany pomaga wiązać się toksyny drożdży, lecz mogą również wyczerpywać magnez i powodować zaparcia. W celu wyeliminowania tych powikłań wskazane jest przyjmowanie dodatkowej dawki magnezu.

Odporne Drożdże
Drożdże mogą stać się odporne na leki i zioła. Dlatego też, jeżeli masz przerost drożdży wskazane jest, aby połączyć leczenie ziołami z leczeniem farmakologicznymi.

Podczas gdy wspomniałam, że medycyna konwencjonalna uznaje jedynie rolę drożdżycy u ludzi, którzy mają poważnie upośledzoną odporność, lekarze medycyny naturalnej w przeszłości nadinterpretowali rolę infekcji drożdżowych i uważali, że są one odpowiedzialne za wszystko! Jest to tylko częściowo prawda. :-)
​W niektórych przypadkach Candida jest głównym czynnikiem wyzwalającym, ale zdarza się też często, że przerost drożdży Candida następuje tylko, dlatego że została zachwiana prawidłowa równowaga i to pierwotna przyczyna powinna być wyeliminowana. W przeciwnym wypadku leczenie infekcji Candida da tylko krótkotrwałe efekty, a objawy powrócą, gdy zaprzestaniemy leczenia. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, u której występują uporczywe infekcje Candida musisz wziąć pod uwagę inne pierwotne przyczyny.

Do potencjalnych przyczyn, które mogą prowadzić do przerostu drożdży lub mogą naśladować objawy drożdżycy należą:
▪ Zakażenia pasożytnicze, jak zakażenia Blastocystis hominis
▪ Zatrucie metalami ciężkimi, które również sprzyjają rozwojowi Candida
▪ Pleśnie- Grzyb rodzi grzyby! Jeśli zostałeś narażony na działanie pleśni, istnieje szansa, że ​​zarodniki pleśni, które umiejscowią się w organizmie stworzą środowisko sprzyjające namnażaniu się drożdży.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz