czwartek, 28 lipca 2016

Flawonoidy jak wpływają na nasze zdrowie

Flawonoidy to naturalne substancje pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwutleniających, stanowią system odpornościowy roślin, a przeniesione do naszego organizmu spełniają w nim podobne funkcje ochronne.
Występują powszechnie w kwiatach, owocach, nasionach, liściach i korzeniach, nadając roślinom kolor, smak i zapach.


Żyjemy bardzo intensywnie, ciągle gdzieś się spieszymy – po prostu żyjemy w biegu. Do tego stres, zła dieta, używki, siedzący tryb życia i niestety dopadają nas mniej lub bardziej poważne dolegliwości. Dlatego też coraz częściej doceniamy korzystny wpływ, jaki mają na nasze zdrowie naturalne związki roślinne. Szukamy substancji, które wspierałyby organizm w walce z czynnikami zagrażającymi zdrowiu. Obecnie do najlepiej poznanych tego typu substancji zalicza się flawonoidy, należące do grupy polifenoli.

Wprowadzone do organizmu pełnią rolę podobną do witamin, (mimo, iż nimi nie są). Flawonoidy to jedne z najczęściej stosowanych w medycynie i kosmetologii związki pochodzenia roślinnego.

Flawonoidy uważane są za jedne z najlepszych substancji o właściwościach przeciwutleniających (antyoksydacyjnych). Korzystnie oddziałują na efekty zdrowotne, opóźniając proces starzenia się skóry, wykazują też działania przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Związki bioflawonoidów stabilizują w tkankach witaminę C i podobnie jak antybiotyki działają bakteriostatycznie, dlatego podaje się je w procesie zwalczania infekcji.

Ze względu na budowę chemiczną flawonoidy dzieli się na: flawony, flawonole, flawanony, flawanole, izoflawony, antocyjany, chalkony, aurony, flawonolignany, procyjanidyny (oligomeryczne flawonoidy). Różnice w budowie polegają m.in. na liczbie i pozycji grup hydroksylowych (OH) w pierścieniach oraz liczbie i rodzaju podstawników przy ostatnim pierścieniu.

Mają bardzo duży wpływ na nasz organizm, wzmacniając go i zapobiegając rozmaitym chorobom. Grupa tych substancji jest niezwykle liczna, dotychczas wykryto około 7000 związków chemicznych do niej należących. 
Wyróżnia się wśród nich między innymi flawony (np. kwercetyna), które występują w skórach i okrywach roślin, w szczególności w jabłkach, cebuli i cytrusach oraz w winie i herbacie. 
Obierając jabłko ze skórki, spożywamy aż o 2/3 mniej kwercetyny. 
Niewiedza na temat dobroczynnego wpływu bioflawonoidów na nasz organizm oraz niski poziom spożywania tych związków, na co dzień powodują, że mogą wystąpić liczne objawy związane z ich niedoborem.


Niedobór flawonoidów przejawia się najczęściej skłonnością do pękania naczynek włosowatych. Mogą pojawić się podskórne mini wylewy, częste urazy i siniaki oraz nadwyrężenia mięśni, możliwe jest krwawienie z dziąseł i rozszerzone naczynka na twarzy, nogach, itp.  
W zależności od rodzaju związku należącego do grupy flawonoidów, objawy niedoboru są różne.

Flawonoidy

-Wspomagają układ immunologiczny.

-Wspomagają obronę przeciwko wirusom (grypa, opryszczka)

-Mają działanie zmniejszające stany zapalne

-Powodują wzrost aktywności estrogenu

-Pomagają w zapobieganiu występowania zaburzeń pamięci, uszkodzeń mózgu oraz spowalniają procesy starzenia (choroba Alzhaimera, Parkinsona)

-Korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia (miażdżyca, żylaki). Rozkurczając naczynia krwionośne lekko obniżają ciśnienie krwi.

-Przeciwdziałają agregacji płytek krwi. Zmniejszają ryzyko zakrzepów. Zmniejszają przepuszczalność, kruchość i łamliwość ścian naczyń krwionośnych. Przeciwdziałają powstawaniu skrzepów we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zakrzepicy

-Wspomagają rehabilitację po schorzeniach serca i układu krążenia (zawał serca, udar mózgu)

-Zmniejszają ryzyko występowania powikłań związanych z cukrzycą

-Odgrywają ważną rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym

-Polifenole łagodnie zmniejszają aktywność cytochromu P450 a zwiększają aktywność glutationu,  przez co wydatnie przyspieszają zamianę toksycznych substancji na formy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, tak by mogły być szybciej wyeliminowane z organizmu.

-Na skórę działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Hamują aktywność kolagenazy i hialuronidazy. Zapobiegają teleangiektazjom. Chronią przed utlenianiem witaminy C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu. Łagodzą stany zapalne. Stanowią naturalny filtr ochronny przed promieniowaniem UV.

-wykazują bardzo silną aktywność przeciwutleniającą. Inaczej mówiąc flawonoidy to doskonałe antyoksydanty – neutralizują wolne rodniki.

Wyniki badań naukowych ostatnich lat udowodniły, iż jest pewien wspólny czynnik odpowiedzialny zarówno za procesy starzenia się, jak i nowotwory, choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zaćmę, alergie i wiele innych chorób przewlekłych – uważanych dotąd za nieuleczalne. W patogenezie tych chorób zasadniczą rolę odgrywają te same mechanizmy, które powodują, że np. jełczeje tłuszcz, a żelazo pokrywa się rdzą…

Jednym z głównych aktorów tych przemian jest tlen! Tlen, po przekształceniu się w reaktywne pochodne, powoduje stopniowe „rdzewienie” naszego organizmu.
Powstające wolne rodniki tlenowe mają aktywny udział w wielu chorobach przewlekłych i degeneracyjnych.
To również wolne rodniki odpowiedzialne są za zmarszczki powstające z wiekiem na naszej skórze. Ale suchość skóry i zmarszczki to drobiazg w porównaniu z tym, co dzieje się w naszych narządach, tkankach i komórkach.

Zdrowa dieta powinna zawierać kilkaset miligramów bioflawonoidów dziennie. Większość tych związków znajduje się w żywności nieprzetworzonej i naturalnej. Sięgając między innymi po surowe warzywa i owoce, ziarna i orzechy oraz wino, dostarczamy sobie odpowiednich dla zachowania zdrowia ilości tych substancji.

Aby uniknąć niedoboru. Należy zjadać między innymi owoce cytrusowe, jagody, wiśnie, jabłka, śliwki i winogrona oraz warzywa takie jak pomidory, papryka, brokuły czy sałata, które pomagają w odpowiednim przyswajaniu witaminy C. 
Warto również sięgać do produktów pełnoziarnistych, orzechów włoskich i ziemnych, roślin strączkowych, jaj i ryb,  aby dostarczyć nam odpowiednich ilości tych składników. Oprócz tego flawonoidy znajdziemy w kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, herbacie, czerwonym winie i młodym pieprzu.  Dobrym sposobem na uniknięcie skutków niedoboru jest picie herbat i napojów bogatych w tego rodzaju związki – między innymi ziele fiolka trójbarwnego, kwiaty głogu, ziele ruty, sok z cytryny oraz grejpfruta. 

Warto komponować i uzupełniać codzienną dietę także w suplementy, które pomagają uzupełniać potrzebne dla organizmu substancje. Zażywanie preparatów z aktywnym składnikiem należącym do tej grupy związków pozwala na zachowanie zdrowia i  jest całkowicie bezpieczne, gdyż w suplementach stosowane są optymalne dawki tych substancji, co zabezpiecza przed ich przedawkowaniem. 

Związki flawonowe: rutyna i kwercetyna. Mają podobne działanie, co witamina C, która wzmacnia serce i zwiększa naczynia krwionośne. Bioflawonoidy uszczelniają ściany drobnych naczyń włosowatych, zaopatrując każdą komórkę w potrzebne substancje, które zwalczają atakujące je czynniki chorobotwórcze.

Związki te w dużym stopniu wpływają na elastyczność naczyń. Przeciwdziałają miażdżycy, obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz ograniczają zakrzepy przyczyniające się do udarów mózgu. Jak? Otóż utlenienie dobrego cholesterolu powoduje zwiększenie się konsystencji krwi i zatykanie tętnic, co ma niemal bezpośredni wpływ na udaru mózgowe. Dzięki flawonoidom zmniejsza się jego utlenianie, dzięki czemu krew uzyskuje niską gęstość. 

Oprócz stosowania ich w przypadkach kruchości naczyń krwionośnych, podaje się je w przypadku krwawienia dziąseł, żylaków, hemoroidów, siniaków oraz obrażeń związanych z nadmiernym przeciążeniem stawów i mięśni.  Ponadto, związki te wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz wspomagają wątrobę w usuwaniu związków toksycznych. 

Flawonoidy są niezbędne dla naszego organizmu, pełnią bardzo istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, co dotyczy zarówno infekcji i przeziębień, jak i schorzeń przewlekłych oraz cywilizacyjnych. Ich niedobór może powodować niedostatek niezwykle cennych dla zdrowia substancji o właściwościach przeciwutleniających, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, powstających na skutek procesów utlenienia.

Jednak stosowanie flawonoidów może działać nie tylko zapobiegawczo, ale też może przynieść znaczną poprawę kondycji organizmu i to natychmiast po ich zastosowaniu. Dzieje się tak, dlatego że spełniają one podwójną rolę. Flawonoidy nie tylko „wymiatają” wolne rodniki z organizmu, ale także pomagają zregenerować uszkodzoną matrycę kodu DNA, co w efekcie daje większe możliwości samoregulacyjne i obronne.

Choroby ustępujące pod wpływem flawonoidów:
-alergia
-cukrzyca
-miażdżyca
-nadciśnienie
-rak
-stany zapalne
-udar mózgu
-wynaczynienia podskórne
-wysoki poziom cholesterolu we krwi
-zakażenia wirusowe
-zapalenie stawów
-żylaki

Dotychczasowa nauka na temat wpływu bioflawonoidów, pozwala stwierdzić, że są one dla nas niezbędne. Dieta zawierająca te substancje ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, a związki bioflawonoidów korzystnie wpływają na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz