wtorek, 18 października 2016

Czy można żyć ponad 100 lat

„Jeśli wstałeś od stołu z uczuciem głodu – najadłeś się, jeśli czujesz, że się najadłeś przy stole – to znaczy, że się otrułeś”


1.ZANIEDBANY KRĘGOSŁUP

Zaniedbując kręgosłup od wczesnego dzieciństwa, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przyczyniamy się w ten sposób do większości trapiących nas chorób w wieku dojrzałym 
i dlatego, żeby odzyskać utracone zdrowie, należy w pierwszej kolejności zająć się swoim kręgosłupem.

2.  NIEPRAWIDŁOWE ODDYCHANIE

Pierwsze, co robimy z chwilą przyjścia na świat, to dokonujemy głębokiego wdechu. 
I ostatnie, co robimy, odchodząc z tego świata – to zatrzymujemy oddychanie. Między narodzinami i śmiercią mieści się życie, które całkowicie zależy od oddychania.
Oddychanie – to niewidzialny „pokarm”, pokarm, bez którego człowiek nie może przeżyć nawet 5 minut.
Jeśli człowiek całe życie oddychałby przeponowo, to pozwoliłoby mu to zahamować proces starzenia o 30-40 lat i ustrzec się przed wieloma chorobami.
Jeden z dogmatów medycyny starożytnej głosi: „Im mniej razy oddycha człowiek w ciągu minuty, tym dłuższe jest jego życie.”
Prawidłowe oddychanie – to gwarancja dobrego zdrowia i długiej młodości.

3. NIEPRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE

Spożywanie rafinowanych produktów powoduje pragnienie, co z kolei wywołuje zapotrzebowanie na napoje. Płyny, przedostając się do żołądka, rozcieńczają soki trawienne 

i pokarm nie jest do końca strawiony. Sól podrażnia żołądek, żeby zneutralizować jej nadmiar – znów pijemy i tak ciągle, jemy, pijemy… W rezultacie napełniamy się wodą, przybywamy na wadze. Stajemy się okrągli, odczuwamy brak energii i sił.
Mądrość wschodnia głosi: „Bóg stworzył pożywienie, a diabeł kucharza”. Czytelnik może pomyśli: jak żyć bez wędliny, białego pieczywa, kawy, cukierków, czekolady itp.? Natura podarowała człowiekowi ogromną różnorodność naturalnych produktów. Więcej fantazji! Jeżeli bardzo chcemy, to możemy czasami zjeść cukierka, ulubione ciastko, plasterek wędliny, ale ciągle musimy pamiętać, że są to trucizny!
Nie myślimy o tym, że różne produkty żywnościowe są trawione w różnym czasie. Masę energii, przeznaczonej na czynności życiowe i walkę z chorobami, organizm traci na trawienie, a za tym wydalanie obiadu składającego się z nieodpowiednio dobranych składników.

Tajemnice odżywiania Starożytni mędrcy zauważyli, że w ciągu doby można wyróżnić trzy okresy konsekwentnie następujące po sobie, z których każdy trwa 4 godziny. Wszystkie te okresy występują w zależności od położenia słońca w stosunku do Ziemi.

Pierwszy okres – od godziny 6.00 do 10.00 – to okres spokoju. Wschodzi Słońce, ranek jest spokojny. W tym czasie organizm jest spokojny i zaczyna się „budzić”. Organizm wypoczął podczas snu, nie potrzebuje dopływu energii, dlatego też nie ma sensu, „obciążać” go obfitym śniadaniem. Wystarczy na śniadanie wypić szklankę soku owocowego lub warzywnego i zjeść jedno warzywo lub owoc. Każdy pokarm, oprócz soków, oddaje swoją energię po 1,5-2 godzinach. Rano racjonalniejsze jest spożywanie produktów łatwo przyswajalnych, które są bogate w energię i nie potrzebują wiele czasu na strawienie. Warzywa, owoce lub ich soki są najodpowiedniejszym pożywieniem na śniadanie.

Drugi okres – rozpoczyna się od godziny 10.00 i trwa do 14.00. Ten okres charakteryzuje się wysokim położeniem Słońca. W tym czasie jesteśmy szczególnie głodni i jest w nas najsilniejszy – zgodnie ze Słońcem – „ogień trawienny”. Wtedy mniej więcej od godz. 11.00 do 14.00 należy zjeść najbardziej obfity posiłek. Najlepiej by to był pokarm skrobiowy z dodatkiem warzyw. Taki posiłek daje nam maksymalną ilość energii, która jest nam niezbędna w drugiej połowie dnia.

Trzeci okres – od godziny 14.00 do 18.00. Słońce ogrzało ziemię i powietrze, podnosi się wiatr. Wszystko zaczyna się poruszać. U człowieka to okres największej aktywności ruchowej, największej wydajności w pracy.

Następnie okresy się powtarzają: 18.00-22.00, 22.00-2.00 i 2.00-6.00 rano. Zgodnie z biorytmami lepiej jeść kolację do zachodu słońca. Dzień się kończy i organizm nie potrzebuje dużej ilości energii. Słońce się obniża i „ogień trawienny” maleje. Najlepiej zjeść pokarm białkowy, który jest trawiony długo i powoli (3-7 godzin).
Jak wynika z biorytmów, najlepszy okres udawania się na nocny spoczynek to czas do godz., 22.00 Jeśli nie położymy się spać w tym czasie, to zaczyna się powtórzenie drugiego cyklu.
Człowiek odczuwa głód i go „ciągnie do lodówki”. Nasze organy żyją według swojego „rozkładu”. Rano i w porze obiadowej aktywne są organy trawienne, a wieczorem i nocą wydalnicze.

Spożywanie pokarmów na noc, narusza ten rytm. Część energii musi być „przerzucona” do organów trawiennych. Pokarm nie jest trawiony całkowicie, tworzy się „śluz”, toksyny i tłuszcz. Zakłócona jest praca organów trawiennych. Jedzenie na noc to „prosta droga” do kamicy nerkowej i wątrobowej, bezsenności, osłabienia pracy systemu obronnego, nerwowego. Ludzie, którzy jedzą na noc czują się rozbici. Mają bardzo słaby poziom sił witalnych, dlatego że postępują wbrew zasadom przyrody, a ona tego bardzo nie lubi.
Następstwem takiego braku „miłości” są choroby (serca układu krążenia, wątroby, nerek, układu pokarmowego). Jeśli budzimy się w trzecim okresie (przed 6.00 rano) to cały dzień będziemy aktywni. Jeśli w pierwszym (od 6.00 do 10.00) – czujemy się rozbici.

Dobrą radę o ilości spożywanego pokarmu można znaleźć u Hipokratesa. Twierdził on: „Jeśli wstałeś od stołu z uczuciem głodu – najadłeś się, jeśli czujesz, że się najadłeś przy stole – to znaczy, że się otrułeś”.

4. BRAK WEWNĘTRZNEJ HIGIENY CZŁOWIEKA

Organizm każdego człowieka posiada siedem systemów oczyszczania ze śluzówki, substancji smolistych i innych „brudów”, które gromadzimy nieświadomie całe życie. Są nimi:
1. jelito grube,
2. wątroba,
3. nerki,
4. tkanka tłuszczowa,
5. mięśnie i ścięgna,
6. nos, uszy oraz oczy,
7. płuca i skóra.

Stopnie zanieczyszczenia organizmu

- Pierwszy stopień zanieczyszczenia – człowiek zdrowy z wyglądu zaczyna odczuwać ciągle zmęczenie.

- Drugi  – oprócz ciągłego zmęczenia dochodzą bóle głowy i łamanie w kościach całego ciała.

- Trzeci – to wszelkiego rodzaju alergie.

- Czwarty – pojawienie się torbieli, guzów, kamieni, nadwagi.

- Piąty – to deformacja organów wewnętrznych, kości i stawów.

- Szósty – organiczne choroby układu nerwowego.

- Siódmy – rozkład komórek i organów, który powoduje tworzenie się chorób nowotworowych.

Jeśli nie będziemy sprzątać samochodu wewnątrz chociażby przez rok, nazbiera się brudu i kurzu. Tymczasem większość ludzi przez całe życie „nie sprząta” wnętrza swojego organizmu i dlatego po czterdziestym roku życia organizm jest tak zmęczony walką z zanieczyszczeniami, złogami i chorobotwórczymi bakteriami, że zaczyna być bardziej podatny na choroby.
Natura tak stworzyła organizm, że w każdej sekundzie rodzi się i umiera jednakowa ilość komórek. W zanieczyszczonym organizmie ilość „starych” komórek zawsze jest większa niż nowonarodzonych. I właśnie taki „bilans” przyczynia się do chorób i niedołężnej starości.

5. BRAK UMIEJĘTNOŚCI SZCZĘŚLIWEGO ŻYCIA
Jeśli myśli są pozytywne, to w życiu zazwyczaj czeka nas wszystko, co najlepsze. Jeśli dominują myśli negatywne – to i życie staje się nieudane i trudne.
Recepta na zdrowe, harmonijne i radosne życie :
1. Kochaj siebie takim, jakim jesteś.
2. Nigdy nikomu nie zazdrość.
3. Jeśli się sobie nie podobasz – zmień się.
4. Złość, obraza, krytyka siebie i innych – to najbardziej szkodliwe emocje dla zdrowia.
5. Jeśli coś postanowiłeś – działaj.
6. Pomagaj biednym, chorym, starym i czyń to z radością.
7. Nigdy nie myśl o chorobach, starości i śmierci.
8. Miłość jest najlepszym lekarstwem na choroby i starość.
9. Twoimi wrogami są: obżarstwo, chciwość, uleganie własnym słabościom.
10. Troski prowadzą do zejścia z tego świata. Wzdychania niszczą ciało człowieka.
11. Największym grzechem jest strach i podłość.
12. Najlepszym dniem – jest dzień dzisiejszy.
13. Najlepsze miasto to to, w którym najbardziej Ci się powodzi.
14. Najlepsza praca to ta, którą lubisz.
15. Największy błąd – utrata nadziei.
16. Największy prezent, który możesz podarować lub otrzymać, to miłość.
17. Największe bogactwo to zdrowie.


źródło: „Czy można żyć 150 lat?” Michał Tombak

    https://hipokrates2012   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz