wtorek, 13 września 2016

Maść końska

Maść końska to nic innego jak zioła, olejki eteryczne i inne naturalne substancje lecznicze, które od dawien dawna  używano do leczenia dolegliwości narządów ruchu,   bolących mięśni i stawów.
Początkowo stosowano mieszanki ziołowe u koni, stąd też pochodzi nazwa maści końskiej, ponieważ zwierzęta te były najczęściej narażone na schorzenia narządów ruchu, a były to najtańsze i najskuteczniejsze zabiegi. Po pewnym czasie stwierdzono, że to, co skuteczne u koni, może również sprawdzić się u ludzi, a że coraz więcej zachorowań narządów ruchu, kręgosłupa, stawów i mięśni dotyka współczesne społeczeństwo, przeniesiono długoletnie doświadczenia w leczeniu koni na leczenie człowieka. Oczywiście z ogromnym powodzeniem.

Maść końską rozgrzewającą stosujemy na silne bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa, karku i nerwu kulszowego oraz na stawy przy bólach pochodzenia reumatycznego.  Nakładamy przed  intensywnymi ćwiczeniami sportowymi lub  przed wysiłkiem fizycznym, aby rozgrzać mięśnie i stawy, tym samym zapobiegamy powstaniu zakwasów. Maść końską rozgrzewającą nakładamy również na chronicznie zimne stopy i dłonie. Działanie maści końskiej rozgrzewającej polega na silnym rozszerzeniu ścian naczyń krwionośnych , przez co wartościowe składniki ziół przenikają w głębokie warstwy skóry, powodują lepsze ukrwienie, co skutkuje silnym efektem przeciwbólowym i zmniejszającym napięcia  mięśniowe. Ukojenie jest odczuwalne krótko po wchłonięciu maści.
Właściwości maści końskiej
Maść końska pomaga przede wszystkim w rozluźnieniu napiętych mięśni, łagodzeniu bólu mięśni i stawów przy przeziębieniu i przy bólach reumatycznych. Po nasmarowaniu rozgrzewa. W formie inhalacji udrażnia drogi oddechowe. Po dodaniu do kąpieli uspokaja. Można zastosować ją również przy masażu na obolałe miejsca.
2. Zastosowanie maści końskiej
Maść końską stosuje się na:
·         bóle mięśni i stawów spowodowane grypą,
·         bóle mięśni i ścięgien po intensywnych ćwiczeniach fizycznych (naciągnięcia, kontuzje i zakwasy),
·         bóle karku i kręgosłupa spowodowane nieprawidłową postawą ciała lub tzw. "przewianiem",
·         bóle reumatyczne,
·         katar (w formie inhalacji),
·         przeziębienie (nasmarowanie pleców i piersi działa rozgrzewająco),
·         "łamanie w kościach" wywołane zmianami pogody,
·         bóle głowy (smaruje się skronie),
·         artretyzm,
·         "ciężkie nogi",
·         zmęczone nogi,
·         stres i przemęczenie (dodaje się kilka łyżeczek maści końskiej do gorącej kąpieli).
Maść końską nakłada się bezpośrednio na skórę w bolącym miejscu. Nie należy stosować jej na podrażnioną skórę i rany. Nie należy także nakładać w okolicach oczu, ust, nosa i błon śluzowych.
- uszczelnia naczynia krwionośne, ma działanie przeciwzapalne i   ściągające,
- działa chłodząco,
- poprawia krążenie,
- wzmacnia ukrwienie,
- udrażnia nos, ochładza,
- działa przeciwbólowo i wykrztuśnie,
- działa łagodząco na urazy.
Szerokie zastosowanie maści końskiej sprawia, że specyfik ten warto mieć zawsze w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz