piątek, 15 kwietnia 2016

OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW DLA URODY

OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW W PIELĘGNACJI URODY
Olej migdałowy od wieków stosowany był w medycynie i pielęgnacji urody, głównie w Azji Południowo – Wschodniej i rejonach Morza Śródziemnego. Jedna z jego odmian, czyli olej ze słodkich migdałów posiada szerokie właściwości ochronne i regeneracyjne.
czytaj dalej...

OLEJ MIGDAŁOWY  jest olejem roślinnym, pozyskiwanym przez tłoczenie na zimno nasion drzewa migdałowego (migdałowiec zwyczajny- Amygdalus communis). Migdały zawierają średnio od 40 do 50% tłuszczu,  około 20% substancji białkowych, śluzy, witaminy: B2, A, E, D i sacharozę. W skład oleju wchodzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) jak kwas olejowy (65- 68%), kwas linolowy (24- 26%) oraz  wyższe kwasy tłuszczowe: palmitynowy (6-8%), stearynowy (1-2%).
Olej migdałów słodkich (varietes dulcis)ma postać jasnożółtej cieczy o łagodnym, słodkawym smaku i zapachu. Bardzo dobrze rozpuszcza się w  eterze i chloroformie, natomiast jest słabo rozpuszczalny w wodzie i alkoholach.
Olejek migdałowy zasadniczo występuje w dwóch odmianach:
  • olej z gorzkich migdałów – zawierający cenną amigdalinę i wytwarzany z drzew wytwarzające gorzkie migdały. Pomimo drobnych właściwości leczniczych, stosowanie go może prowadzić do zatrucia. Ewentualnie może być pomocny, jako składnik kosmetyków i do stosowania zewnętrznego,
  • olej ze słodkich migdałów – pochodzący wyłącznie z migdałów z gatunku (Prunus Amygdalus var. Dulcis), hodowanych selektywnie, w celu zatrzymania ich słodkiego smaku. Jest to olej pełen zastosowań zarówno w pielęgnacji skóry i włosów, jak i ceniony składnik kulinarny.
Obydwa typy olejków bardzo często wykorzystywane są, jako składniki aktywne najlepszych kosmetyków naturalnych, jednak słodka odmiana wiedzie w tym zakresie zdecydowany prym. Zobaczmy, co może nam przynieść stosowanie bardzo cenionego oleju ze słodkich migdałów, w zakresie pielęgnacji urody.
Jeden olejek dla mamy i dziecka
Po olejek migdałowy warto sięgnąć w ciąży, kiedy skóra wymaga szczególnej, ale bardzo łagodnej pielęgnacji. Olejek migdałowy w naturalny sposób uchroni skórę przed powstaniem rozstępów. Tworząc na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody, sprawia, że skóra jest jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona. Można go stosować do pielęgnacji całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem brzucha, ud, bioder, pośladków i piersi.
Jako naturalny emolient, olejek migdałowy doskonale sprawdzi się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci. Zastąpi zarówno chemiczne emolienty dodawane do kąpieli, jak i oliwkę do smarowania ciała. Olejek migdałowy nawilży delikatną skórę, złagodzi podrażnienia i zaczerwienia pod pieluszką. Można dodać go do kąpieli, wlewając kilka kropli do wanienki, albo stosować tak, jak oliwkę, wsmarowując w skórę. Olejek migdałowy może być używany także do masażu niemowląt.
Piękna i zdrowa cera
Olejek ze słodkich migdałów jest niezwykle łagodny, o właściwościach hipoalergicznych, który można stosować go nawet do delikatnej skóry dziecka. Delikatnie wcierany w skórę bardzo szybko się wchłania i stanowi świetny kosmetyk organiczny, do stosowania zaraz po kąpieli. W celu zwiększenia jego zdolności wchłaniania w skórę, należy go najpierw rozgrzać w dłoniach do temperatury ciała i większej płynności. Olejek posiada lekko orzechowy zapach, niezwykle przyjemny dla większości ludzi. Zawsze można też dodać do niego kilka kropel jednego z ulubionych olejków eterycznych, dla wzmocnienia efektu zapachowego.
Odnosząc się do pielęgnacji cery warto zauważyć, że większość dedykowanych do niej kosmetyków wykazuje wysoką skuteczność działania, m.in. dzięki zawartości witaminy E. Olej ze słodkich migdałów jest naturalnie obdarzony dużą jej ilością, dzięki czemu wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zapobiegające starzeniu. Regularne stosowanie olejku chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, uszkodzeniami spowodowanymi promieniami UV, oraz nadaje jej przyjemnej miękkości, jędrności i delikatności.
Głębokie oczyszczanie
Lekka konsystencja olejku migdałowego i jego zdolność do wnikania w głąb skóry sprawia, że idealnie nadaje się do codziennego oczyszczania cery i usuwania zanieczyszczeń z porów oraz mieszków włosowych. Olej ze słodkich migdałów doskonale zapobiega również powstawaniu zaskórników. Dodatkowo, niezwykłe bogactwo bardzo dobrze przyswajalnej witaminy A skutecznie pomaga w zwalczaniu trądziku.
Olejek migdałowy w słodkiej odmianie może być bezpiecznie stosowany nawet przez posiadaczy bardzo wrażliwej cery, również ze względu na działanie hipoalergiczne. Doskonale usuwa makijaż, nawet z delikatnych obszarów wokół oczu. Wystarczy namoczyć wacik w olejku, delikatnie przyłożyć go do oka, a po około 2 minutach zetrzeć suchym płatkiem higienicznym.
Po dodaniu do olejku niewielkiej ilości cukru, może on posłużyć nam jako naturalny peeling oczyszczający. Stosowanie go przynajmniej raz w tygodniu pozwoli dokładnie oczyścić skórę i dodać jej młodzieńczego blasku.
Redukcja zmarszczek i opóźnianie efektów starzenia
Młoda skóra to przede wszystkim przyjemna gładkość, jędrność i elastyczność. Cechy te zawdzięcza wysokiemu poziomowi białka kolagenowego, które tworzy podskórną warstwę – swoistą wyściółkę, – która z kolei utrzymuje odpowiednie napięcie skóry, a także wysoką elastyczność przy rozciąganiu. Niestety z wiekiem warstwa kolagenowa zaczyna być coraz bardziej nierównomierna i a jej efektywność znacznie słabnie. Znajdująca się na niej cienka skóra zaczyna układać się w drobne zmarszczki i coraz bardziej wiotczeje.
Jest to naturalny proces starzenia się, który niestety bywa z czasem coraz bardziej widoczny. Warto jednak pamiętać, że do przyspieszenia tego niechcianego procesu mogą przyczynić się takie czynniki, jak: nadmierna ekspozycja skóry na słońce, dym tytoniowy czy ogólne odwodnienie.
Stosując odpowiednie i zapobiegawcze środki pielęgnacyjne możemy z kolei znacznie opóźnić te procesy. Warto tutaj w pierwszej kolejności zwrócić swoją uwagę na kosmetyki naturalne i organiczne, wśród których olej ze słodkich migdałów może odegrać niezwykle przydatną i efektywną rolę.
Niszczenie i zmniejszenie właściwości warstwy kolagenowej to skutek tak zwanego stresu oksydacyjnego. Olejek migdałowy, jako skarbnica naturalnej witaminy E, jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy, może działać ochronnie i odbudowująco na warstwę kolagenową. Dodatkowo, zawiera on też białka, wspomagające produkcję kolagenu, a także wykazuje silne działanie nawilżające.
Niwelacja cieni pod oczami i oparzeń słonecznych
Cienie i worki pod oczami to kolejny problem, na który dobrym rozwiązaniem może być olej ze słodkich migdałów. Codziennie przed pójściem spać wmasuj delikatnie kilka kropel olejku w skórę wokół oczu, a już po około 2 tygodniach będziesz mieć możliwość zauważenia znacznej różnicy.
Dokucza Ci poparzenie słoneczne, piecząca skóra lub nieprzyjemne zaczerwienienie? Dla uzyskania szybkiej ulgi warto miejscowo zastosować olejek migdałowy. Na plamy po opalaniu, również przy pomocy samoopalacza, można zastosować mieszankę olejku migdałowego z łyżeczką miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny. Tak przygotowana mikstura dla właściwych efektów powinna być nakładana miejscowo i zmyta po około godzinie.
Leczenie wyprysków skórnych
Problemy skórne, powstałe na skutek otarć są bardzo powszechne i szczególnie dokuczliwe w okresie letnim. U dorosłych może zdarzyć się to szczególnie w rejonach podatnych na otarcie przez bieliznę. U małych dzieci występuje z kolei pieluszkowe zapalenie skóry. Ta dolegliwość potrafi być bardzo nieprzyjemna, powodować ból i uczucie pieczenia. Lekarze zazwyczaj przypisują maści na bazie cynku, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Doskonałą alternatywą dla nich może być właśnie olej ze słodkich migdałów, stosowany podobnie jak kremy czy maści. Oprócz wysokiej skuteczności nie trzeba się martwić o zawartość syntetycznych składników, popularnych we wszelkiego typu specyfikach drogeryjnych.
Wystarczy zanurzyć koniuszki palców w oleju i delikatnie nanieść go na miejsca ze stanem zapalnym, a następnie pozwolić mu się wchłonąć. Naturalny olejek migdałowy ten może być bezpiecznie stosowany na każdym typie skóry, również na delikatnej i wrażliwej skórze dziecka. 
Łagodzenie egzemy i łuszczycy
Problemy skórne takie jak egzema czy łuszczyca są wywołane przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Koniec końców, skóra ciała staje się sucha i dokuczliwie swędząca. Dodatkowo, drapiąc się, możemy jeszcze bardziej pogorszyć jej stan. Skóra zaczyna się łuszczyć i może dojść do infekcji bakteryjnych, które mogą z kolei prowadzić do przewlekłych chorób dermatologicznych. Nakładając na podrażnione miejsca olej ze słodkich migdałów możemy sprawić, że stanie się ona głęboko nawilżona oraz zmiękczona, co powinno wyraźnie zmniejszać uczucie świądu. Dodatkowo olejek migdałowy jest hipoalergiczny, co oznacza, że nie będzie prowadził do kolejnych podrażnień.
Olejku można używać samodzielnie albo dodać do niego inne olejki eteryczne. Na przykład dodatek olejku jojoba pozwoli na powstanie dodatkowej warstwy ochronnej na skórze. Zapobiegnie także utracie wilgoci oraz zakażeniom alergenami i drobnoustrojami. Sam olejek jojoba nie zawsze nadaje się do bezpośredniego stosowania, ze względu na to, że jest dosyć silną substancją aktywną. Natomiast rozcieńczenie go w olejku migdałowym może przynieść niesamowite efekty.
Na bóle mięśni i zmęczenie
Łagodzenie bólu mięśni to jeden z powodów, dla którego stosuje się często w codziennej pielęgnacji olej z migdałów. Dodatkowo, masaż olejkiem migdałowym doskonale rozluźnia, niweluje napięcie, stres i zmęczenie, a jego zapach delikatnie uwodzi i uspokaja.
W celu uzyskania jak najlepszego działania przeciwbólowego należy nieco rozgrzać olejek do temperatury, która jednak nie będzie parzyć skóry. Gorący olejek migdałowy nakładamy na bolące partie ciała, delikatnie go wmasowując. Następnie na pielęgnowany obszar nakładamy gruby ręcznik, zanurzony uprzednio w gorącej wodzie. W ten sposób pozostawiamy go na ciele przez minimum pół godziny. Zabieg taki łagodzi ból i zmęczenie mięśni oraz działa na ciało detoksykująco.
Przeciwdziałanie wypadaniu włosów
Każdego dnia tracimy około 100 włosów, ale z powodu ich stałego wzrostu nie powinno to wpływać na ogólną objętość fryzury. Jeżeli jednak tracimy ich więcej, można zauważyć na głowie niepokojące przerzedzenia. Głównymi przyczynami takiego stanu mogą być: zanieczyszczenie środowiska, zła dieta, zaburzenia hormonalne, stres oraz niedobór takich składników jak magnez, wapń czy cynk.
Olejek ze słodkich migdałów to naturalne bogactwo najcenniejszych minerałów, a jego regularne nakładanie na skórę głowy pozwala zniwelować problem nadmiernego wypadania i łysienia, spowodowanego brakami odżywczymi. Do tego celu należy nakładać jedną łyżkę ciepłego oleju bezpośrednio na skórę głowy, najlepiej podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Następnie powinno się odczekać do momentu wchłonięcia, a następnie całość nadmiaru dokładnie spłukać. Można także od czasu do czasu pozostawić go na całą noc, zawiązując na głowie ręcznik lub nakładając czapkę. Dodatkowe efekty może przynieść także włączenie migdałów do swojej codziennej diety.
Dla zdrowych, lśniących i długich włosów
Olejek migdałowy to także świetna i zupełnie naturalna odżywka do włosów. Skóra głowy produkuje sebum, chroniące włosy przed wszelkimi zagrożeniami, jednak w skutek stosowania silnych szamponów z sls i innymi detergentami oraz drogeryjnych środków myjących, włosy mogą być pozbawione naturalnego natłuszczenia, stając się suche i łamliwe. Najwidoczniejszym tego efektem są łamliwe i rozdwojone końcówki, niepozwalające na uzyskanie pożądanej długości i ułożenie pięknej fryzury.
Stosowanie olejku ze słodkich migdałów może pomóc w przywróceniu ich naturalnej bariery ochronnej oraz zapewnić świeży i naturalny. Najlepiej nakładać go na włosy zaraz po umyciu, po wcześniejszym osuszeniu ich ręcznikiem. Olejek wcieramy delikatnie na całej długości włosów, od samej skóry głowy, aż po końcówki. Następnie pozostawiamy włosy do wyschnięcia.
Najczęściej nie ma potrzeby spłukiwania nadmiaru olejku z włosów chyba, że wyjątkowo z nim przesadzimy. Na koniec rozczesujemy włosy grzebieniem z szerokimi zębami i cieszymy się lśniącymi kosmykami, bez kołtunów i splątań.
Dla zdrowych paznokci
Cienkie, rozwarstwiające się płytki paznokci to najczęściej oznaka niedoboru jakiś minerałów. Regularne stosowanie olejku migdałowego, bogatego w cynk i inne mikroelementy sprawia, że paznokcie stają się znacznie mocniejsze i bez białych przebarwień. Dodatkowo olej ze słodkich migdałów zawiera duże ilości witamin z grupy B oraz żelaza, które również zadbają o zdrowie paznokci.
Wystarczy nałożyć kroplę ciepłego olejku na paznokieć i delikatnie w niego wetrzeć, nie omijając okalającej skórki. Można to robić nawet codziennie, a przynajmniej raz w tygodniu.
Olej ze słodkich migdałów, jako zdrowy składnik diety
Jednym z najbardziej znanych właściwości migdałów jest ich pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowego serca. Aby dostatecznie zadbać o dobrą kondycję układu krążenia poleca się jeść garść migdałów dziennie.
 Olej migdałowy to bogactwo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowej pracy mięśnia sercowego oraz wielu innych organów. Zawarty w nim kwas omega-9 zmniejsza także ciśnienie krwi oraz przeciwdziała powstawaniu złogów złego cholesterolu.
W Azji istnieje wielowiekowa tradycja, polegająca na moczeniu migdałów w wodzie przez noc, a następnie zjedzenie ich zaraz po wstaniu. Ma to poprawić pamięć i usprawnić pracę mózgu.
Nie jest tajemnicą, że olej migdałowy to bogactwo tłuszczów, białek i składników mineralnych, które naturalnie poprawiają pracę komórek mózgu, jak i całego układu nerwowego. Jest to kolejny powód, aby włączyć olejek migdałowy do swojej codziennej diety.
Dlaczego olej ze słodkich migdałów jest świetnym naturalnym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym?
Olej ze słodkich migdałów, ze względu na swoje właściwości wypełniające i zdolność wnikania w głąb skóry olej migdałowy uważany jest za jeden z najlepszych naturalnych kosmetyków przeciwzmarszczkowych. To oczywiście nie jedyna zaleta tego olejku, ale w świecie, w którym panuje kult młodości cechę tą warto szczególnie docenić. Przeciwzmarszczkowe działanie olejku migdałowego widoczne jest niemal natychmiast, jest on, bowiem doskonałym wypełniaczem zmarszczek, ale substancje w nim zawarte oddziałują znacznie dłużej, poprawiając wygląd i kondycję skóry oraz zapobiegając tworzeniu się kolejnych zmarszczek i uszkodzeń innego typu.
Jak olejek migdałowy wpływa na zmarszczki?
Niewielka masa cząsteczkowa sprawia, że olejek migdałowy bardzo łatwo pokonuje bariery tkankowe i komórkowe tak, więc wszystkie zawarte w nim składniki nie kumulują się na zewnątrz skóry i trafiają tam, gdzie są potrzebne, czyli do źródła wszelkich problemów.
W cząsteczkach tych zawarte są, oprócz cennych kwasów tłuszczowych, witaminy młodości, a konkretnie witaminy A , E i D oraz witaminy z grupy B. Witaminy A i E są cennymi przeciwutleniaczami, tzn. zwalczają wolne rodniki siejące spustoszenia w ludzkich komórkach. Witamina A bierze udział w procesach fizjologicznych odpowiadających za wygląd skóry. Witamina D chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, a witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe jej nawilżenie oraz dotlenienie (biorą udział w procesach oddychania komórkowego).
Całość działa kompleksowo i to na każdy rodzaj cery. Dużych i głębokich zmarszczek olejek migdałowy samodzielnie nie usunie, ale doprowadzi do ich spłycenia i zapobiegnie tworzeniu się nowych, a przynajmniej opóźni ten proces.
Olej migdałowy a inne problemy
Jako specyfik przeciwzmarszczkowy olej migdałowy może, i powinien, być stosowany, na co dzień. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery, nie podrażnia, praktycznie nie uczula, idealnie nadaje się nawet do pielęgnowania skóry malutkich dzieci.
Jednak jego działanie odżywcze, regeneracyjne i ochronne docenią szczególnie osoby z istniejącymi uszkodzeniami skóry bądź z problemami takimi jak suchość skóry, łojotok, trądzik, skłonności do podrażnień. Oprócz tego olejek ten doskonale nadaje się do masaży mających na celu redukcję blizn, rozstępów i cellulitu. Regularne wmasowywanie olejku zapobiega powstawaniu tych defektów tak więc w stanach zagrożenia (ciąża, szybkie przybieranie na wadze etc.) warto stosować go profilaktycznie nawet na całe ciało. Taka zapobiegliwość na pewno się opłaci.
Przepisy na domowe zabiegi z olejkiem migdałowym
Oliwka na podrażnioną, pękająca skórę
Zmieszaj ze sobą 2 łyżeczki olejku migdałowego, łyżeczkę wywaru z rumianku, 3 krople olejku z lawendy i kilka kropel witaminy E (możesz ją dostać w aptece lub użyć rozgniecionej kapsułki A+E jako zamiennika). Nałóż mieszaninę bezpośrednio na skórę lub na wacik i wetrzyj. Powtarzaj to kilka razy dziennie w zależności od potrzeby.
Masaż na rozstępy
W czasie kąpieli użyj scrubu, peelingu lub szczotki masującej i mocno wyszoruj miejsce, gdzie znajdują się twoje rozstępy. Polej dłonie olejkiem (nie oszczędzaj) i zacznij go wklepywać na jeszcze lekko wilgotną skórę. Wsmaruj olejek bardzo szybkimi, kolistymi ruchami, wytwarzając przy skórze ciepło, dopóki cała substancja się nie wchłonie. Jeżeli będziesz powtarzać ten zabieg codziennie, po dwóch miesiącach zobaczysz poprawę.
Balsam na sińce pod oczami
Połącz ze sobą 2 łyżeczki miodu, 2 łyżeczki olejku migdałowego i łyżeczkę tłustego mleka. Opuszkami palców wklepuj balsam pod oczy od zewnętrznej strony do wewnątrz. Powtarzaj rytuał codziennie wieczorem. Możesz też użyć czystego olejku migdałowego, kiedy nie masz czasu na łączenie składników. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym i działaniu na cyrkulację krwi olejek potrafi zredukować widoczność sińców.
Maseczka na poparzenia słoneczne
Połącz olejek migdałowy, sok z limonki i miód, a następnie dosyp do mikstury mleko w proszku (w proporcjach 2:2:1:1). Posmaruj skórę i zostaw na 20 minut, a następnie zmyj wodą. Ten sposób pomaga osobom, które uległy poparzeniom słonecznym lub po prostu chcą już odnowić swoją skórę po słonecznej kąpieli. W tym przypadku olejek jest jeszcze bardziej skuteczny również w połączeniu z drobnoziarnistym peelingiem.
Delikatny peeling do twarzy
Kilka kropel olejku w połączeniu z cukrem lub mieloną kawą stworzy domowy, roślinny peeling do twarzy. Masuj nim skórę przez 5 - 10 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. W delikatny sposób odblokujesz pory i pozbędziesz się martwego naskórka, a nie wysuszysz skóry.
Nawilżenie dla dłoni i stóp
Olej migdałowy wsmaruj przed snem w dłonie i stopy. To naturalny sposób na odżywienie zrogowaciałych pięt i popękanej skóry rąk. Największą pomoc niesie zimą, kiedy skóra jest wysuszona przez mróz, a lekko nawilżające kremy nie wystarczają. Możesz też nosić w torebce małą buteleczkę olejku i co kilka godzin wcierać kropelkę w wierzch dłoni.
Balsam zmiękczający usta
Zgnieć ćwiartkę dojrzałego awokado, dodaj łyżeczkę płynnego miodu i łyżkę stołową olejku migdałowego. Składniki połącz i odstaw na pół godziny. Następnie połóż obfitą ilość papki na usta i leż z nią 15 minut. Zmyj zimną wodą lub zetrzyj chusteczką. Taka ilość naturalnych tłuszczów pomaga przywrócić wargom kolor i miękkość. Dodatkowo olejek migdałowy pozwala dotrzeć składnikom głębiej, więc usta będą nawilżone przez długi czas.
Kuracja regenerująca do włosów
Olejek ze słodkich migdałów wchodzi w skład wielu odżywek i masek do włosów suchych. Jeżeli jesteś fanką domowych metod, użyj go w pierwotnej postaci. Działa podobnie jak olej arganowy, ale jest od niego tańszy i ma mniej intensywny zapach. Olejek wetrzyj w mokre końcówki włosów jak odżywkę bez spłukiwania lub nanieś większą ilość produktu i zmyj po 15 minutach, używając szamponu. Metoda dla posiadaczek bardzo suchych, łamiących się włosów to migdałowa maska. Kilka kropel olejku należ wmasować w skórę głowy, a następnie owinąć ją rozgrzanym ręcznikiem. Ręcznik możesz rozgrzać na kaloryferze lub zwilżyć go gorącą wodą. Olejek migdałowy nie rozpuszcza się w wodzie, za to mocno działa na niego ciepło. W ten sposób będzie skuteczniejszy. Taka maseczka zwalcza też łupież.
Krem na noc z olejkiem migdałowym
Właściwości odmładzające i wygładzające olejku wydobędziesz, dodając kilka kropel do swojego kremu na noc. Co kilka dni możesz użyć czystego olejku, jeśli nie będzie zbyt ciężki dla twojego typu cery. Możliwe, że będziesz wolała użyć go w bardziej newralgicznym miejscu - na szyi.
Demakijaż olejkiem migdałowym
Płyn micelarny się skończył, ale masz pod ręką olejek? Zamocz w nim płatek kosmetyczny, połóż na powiece lub innym miejscu i po trzech minutach zetrzyj makijaż. Produkt jest tak tłusty, że zmyjesz nim nawet wodoodporne kosmetyki.
OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW MOŻNA KUPIĆ TU https://www.zdrowiezroslin.pl/pl/p/Olej-ze-Slodkich-Migdalow-100-ml/126  

Źródła internet
www.zdrowiezroslin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz