niedziela, 1 maja 2016

Ocet balsamiczny wyjątkowo zdrowy


Wyjątkowy smak i ciemna barwa to oryginalne cechy najlepszych włoskich octów balsamicznych.
Ocet balsamiczny nazywany również "czarnym złotem", kojarzony jest głównie z kuchnią włoską. Jednak prócz znakomitego smaku kryje w sobie także szereg właściwości prozdrowotnych, o których warto wiedzieć.

Ten włoski specyfik uzyskuje się z moszczu winogronowego, tj. ze świeżo wyciśniętego soku z winogron, który podczas gotowania poddany zostaje fermentacji cukrowej i octowej.
Ocet balsamiczny otrzymuje się z soku ze ściśle wyodrębnionych odmian winogron trebbiano, lambrusco, l'occhio di gatto, spelonga, bądź berzemino, które dojrzewają w idealnym, przepełnionym słońcem klimacie śródziemnomorskim.
Kolejnym etapem powstawania octu jest "leżakowanie" w specjalnie przygotowanych baryłkach, gdzie poddawany jest naturalnej fermentacji alkoholowej przy udziale drożdży. Po jakimś czasie dodawany jest do niego wcześniej wyhodowany szczep bakterii octowych. Następnie tak przygotowany koncentrat poddany jest leżakowaniu w dębowych beczkach, gdzie podczas dwunastu miesięcy przechowywania nabiera wyjątkowego i złożonego bukietu smakowego.
W domowych warunkach takie baryłki przechowuje się zazwyczaj na strychach, gdyż latem wysoka, a zimą niska temperatura sprawia, że fermentacja przebiega o wiele szybciej. Tak przygotowany ocet może dojrzewać nawet dwadzieścia pięć lat, podczas których nabiera wyjątkowego smaku i aromatu.

Czy ta aromatyczna przyprawa daje coś więcej niż smak?
Ocet balsamiczny znany jest od wieków i stosowany nie tylko, jako przyprawa. Z powodzeniem stosowano go w medycynie ludowej, jako składnik poprawiający trawienie, a dzięki właściwościom hamującym apetyt naturalnie wspomaga odchudzanie. 
Dobry ocet balsamiczny obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca. Badania prowadzone na Harwardzie pokazują, że jedna lub dwie łyżki octu dziennie zimniejsza ryzyko chorób serca o prawie 50%. Zawiera także antyoksydanty, które znacznie zmniejszają ryzyko zachorowań na raka. Dobry ocet balsamiczny ma wyjątkowy smak
Właściwości octu balsamicznego
Ocet balsamiczny jest bogaty w liczne składniki mineralne, które dostarczają naszemu organizmowi: wapń, potas, żelazo i magnez. Jego ogromnym atutem jest niewielka kaloryczność - 100 gram płynu zawiera jedynie 88 kcal. Jego właściwości z pewnością docenią osoby dbające o szczupłą sylwetkę. Dlaczego? Otóż, dzięki swoim właściwościom, ocet balsamiczny zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej na ciele. Wszystko za sparwą polifenoli, które stymulują pepsyny odpowiedzialne za proces spalania tkanki tłuszczowej i pracę jelit.
Ocet balsamiczny znacznie zmniejsza łaknienie oraz przeciwdziała skutkom nadmiernego przejadania się.
Ocet balsamiczny powinniśmy stosować nie tylko ze względu na chęć  utraty wagi. Warto, bowiem wiedzieć, że pomaga on także w walce z niebezpiecznymi chorobami. Po pierwsze przeciwdziała wysokiemu stężeniowi złego cholesterolu (LDL) w naszym organizmie i zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Po drugie, co jest dobrą wiadomością dla diabetyków, ma niski indeks glikemiczny. Oprócz tych zalet jest również pomocny w walce z żylakami, chorobami układu krążenia i nadciśnieniem.
Ocet balsamiczny to naturalny środek wspierający układ odpornościowy. Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Przyspiesza gojenie się ran, a do tego jest bogatym źródłem antyoksydantów, które odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników. Badania naukowców z Harvardu dowiodły, iż jego regularne spożywanie obniża ryzyko chorób serca nawet o 50 %!
Naturalny kosmetyk
Ocet balsamiczny znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest on polecany osobom, które borykają się z problem zmian trądzikowych, gdyż znakomicie reguluje ilość wydzielanego sebum, a także poprawia elastyczność skóry. Fakt, że w jego składzie znajdują się przeciwutleniacze zapobiega pojawianiu się pierwszych zmarszczek.
Ponadto ocet balsamiczny oczyszcza organizm z zastarzałych złogów, poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, przyspiesza spalanie tłuszczów i ku uciesze wszystkich pań hamuje apetyt.
Prócz skóry, na prozdrowotnych właściwościach octu balsamicznego zyskać mogą także włosy. Należy przygotować maseczkę, która poprawi blask naszych włosów z octu balsamicznego, oliwy z oliwek i kurzego białka.
Zastosowanie
Świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju sałat. Warto, więc zamiast tłustego majonezu zastąpić go dressingiem zrobionym z octu balsamicznego.

Ocet balsamiczny sprawdzi się zarówno w potrawach mięsnych jak i w daniach z rybami w roli głównej. Będzie świetnym dodatkiem do sałatek i sosów. Ku zdziwieniu niektórych, ocet balsamiczny może być dodawany także do deserów.
Ocet balsamiczny to przyprawa, która potrafi udoskonalić smaki zarówno prostych jak i wyrafinowanych dań. Jest istotnym składnikiem sosów, począwszy od wszystkich majonezowych, skończywszy na najbardziej tradycyjnym sosie vinaigrette. Zwykła zielona sałata pokropiona kilkoma kroplami octu balsamicznego wymieszanego z oliwą z oliwek zmienia się w wytworne danie.
Octu możemy używać w niewielkich ilościach, gdyż jego podstawowym zadaniem jest podkreślenie i wydobycie, a nie zagłuszenie walorów smakowych potraw.
Marynowanie mięs i ryb octem balsamicznym sprawia, że zawarte w nich składniki odżywcze są lepiej przyswajalne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz