środa, 4 maja 2016

Naturalne nierafinowane masło shea wytwarzane przez wspólnotę kobiet w Ghanie w ramach programu aktywizacji ekonomicznej regionu (Fair Trade- posiada certyfikat sprawiedliwego handlu). Masło shea nierafinowane jest twarde o żółtym kolorze i charakterystycznym orzechowo-drzewnym zapachu.
Organiczne Masło Shea – Rozstępy, Solarium, Opalanie, Nawilżanie, Zmarszczki, Podrażnienia, Atopowe zapalenie skóry.

Masło shea pozyskiwane jest z ręcznie zbieranych orzechów drzewa shea (Butyrospermum parkii), które w Afryce uważa się za święte. Z tłustych orzechów otrzymuje się naturalny tłuszcz roślinny, który na Czarnym Lądzie używany jest do smażenia, jednak dzięki jego cudownym właściwościom ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie, jako środek przeciwzapalny i stosowany do gojenia blizn. Polecane zwłaszcza do skóry przesuszonej, zniszczonej, łuszczącej się, ze zmarszczkami, podrażnionej, atopowej, z egzemą, łuszczycą i innymi problemami.
Masło shea doskonale chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest stosowane, jako naturalny emolient,  ma właściwości nawilżające, uelastyczniające, przeciwdziała podrażnieniom i przyspiesza procesy gojenia się ran, zabliźniania i regeneracji skóry. Masło shea dogłębnie nawilża i zapobiega utracie wody.
Masło shea stanowi doskonałą ochronę skóry przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi i atmosferycznymi: wiatrem, mrozem i słońcem (zawiera naturalny filtr UV odpowiadający SPF 4-6) oraz łagodzi podrażnienia spowodowane poparzeniem. Cieszy się wielką popularnością w profilaktyce i leczeniu rozstępów. Jest doskonałe do każdego rodzaju skóry i może być stosowane do pielęgnacji skóry noworodków. Masło shea jest również doskonałą bazą do sporządzania własnych kosmetyków.
Masło shea jest produktem całkowicie naturalnym, jest pozbawione konserwantów, dlatego należy chronić je przed wysoką temperaturą i światłem. Nie należy przekraczać 60 stopni Celsjusza, ponieważ masło shea może stracić swe właściwości.

Masło shea zawiera witaminy F i E, prowitaminę A, naturalną allantoinę i fitosterole. Składa się z nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wosków.
Doskonale nadaje się, jako składnik kosmetyków (kremów, balsamów, odżywek do włosów, kosmetyków dla dzieci i kobiet w ciąży), można stosować go również, jako samodzielny kosmetyk do pielęgnacji całego ciała.

Zastosowanie:
Masło w temperaturze pokojowej przybiera konsystencję  stałą, a po podgrzaniu do 33 stopni Celsjusza przybiera formę oleju. Dlatego też przed zastosowaniem masła shea należy rozetrzeć je w dłoniach.
Sposób użycia:
- doskonale sprawdza się, jako balsam na usta, które po posmarowaniu przez cały dzień pozostaną gładkie
- idealny produkt na zmiękczenie zrogowaciałej skóry stóp, łokci i kolan
- dobrze zmiękczy skórę stóp, jeśli posmarujemy je przed założeniem butów – ciepło wytworzone w trakcie chodzenia sprawi, że masło dobrze się wchłonie, a dodatkowo uchronisz się przed odciskami
-przed makijażem zastosować na powieki w celu utrwalenia cieni
- stosowane, jako baza pod fluid i korektor sprawi, że unikniesz nierówności
- wymieszaj z odrobiną pudru, aby uzyskać matową szminkę
- stosuj w miejsca, które spryskujesz perfumami, aby przedłużyć ich trwałość
- stosuj na twarz i uszy przed wyjściem na mróz, aby uzyskać najlepszą ochronę przed wyziębieniem organizmu i chorobą
- po opalaniu odżywi wysuszoną słońcem skórę
- w trakcie ciąży należy smarować brzuch, biodra, uda i piersi, aby uniknąć rozstępów
- stosuj na już powstałe rozstępy, blizny i poparzenia, aby przyspieszyć gojenie
- używaj do pielęgnacji niemowlęcia, a uchroni jego delikatną skórę przed odparzeniami
- dodaj kilka łyżek do kąpieli, aby nawilżyć skórę
- używaj, jako balsam do masażu
- posmaruj nogi po goleniu lub depilacji – skóra stanie się delikatna, a podrażnienia znikną
- stosuj na paznokcie i skórki – paznokcie staną się błyszczące mocniejsze i zdrowsze
- wetrzyj w dłonie i stopy przed snem, a następnie załóż bawełniane rękawiczki i skarpetki – nawilżysz i odżywisz skórę
- posmaruj brwi, a przez cały dzień pozostaną w nienagannym stanie
- przed aplikacją na skórę dodaj do masła shea olejek eteryczny o ulubionym zapachu, a poczujesz się jak w spa
- wetrzyj w ukąszenia owadów, aby ukoić skórę i zniwelować swędzenie
- podczas kataru ukoi podrażnioną skórę w okolicy nosa
- niewielką ilość nałóż na włosy, owiń ręcznikiem i pozostaw na 15 minut, po czym umyj włosy – pozostaną odżywione i elastyczne

Masło shea (inaczej: masło karité, olej z masłosza, masło galam), stosowane było od tysięcy lat przez kobiety w Afryce do pielęgnacji i ochrony skóry. Sprawdza się doskonale w wymagającym, gorącym i suchym klimacie Afryki, czyniąc skórę nawilżoną, natłuszczoną odżywioną. Okazuje się, że jego doskonałe właściwości poznały i pokochały również kobiety w Polsce.
Zacznijmy od tego, że masło shea jest tłuszczem pozyskiwanym z orzechów drzewa (Masłosz Parka) rosnącego w Afryce. Masło ma kolor jasno kremowy z lekkim żółtym zabarwieniem, występuje w postaci stałej, a po rozgrzaniu w dłoni przechodzi w postać płynnego oleju. Jego zapach można określić, jako korzenno- drzewny, bardzo delikatny. Masło shea zawiera witaminy F i E, prowitaminę A, naturalną allantoinę i fitosterole. Składa się z nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wosków.
Doskonale nadaje się, jako składnik kosmetyków (kremów, balsamów, odżywek do włosów, kosmetyków dla dzieci i kobiet w ciąży), można stosować go również, jako samodzielny kosmetyk do pielęgnacji całego ciała.
Właściwości i działanie masła shea
  • odżywia, nawilża, chroni i regeneruje skórę
  • bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży
  • rzadko uczula – przyjazne dla alergików i osób z atopowym zapaleniem skóry
  • szybko się wchłania
  • dzięki witaminom A i E posiada właściwości przeciwzmarszczkowe
  • jest delikatnym naturalnym filtrem UV (odpowiednik około 2 SPF)
  • ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne
  • może być stosowany przez osoby z trądzikiem, bliznami
  • przyspiesza gojenie drobnych ranek
  • doskonale nawilża, odżywia i uelastycznia włosy
  • nadaje włosom sprężystości i blasku
Jak używać masła shea?
Do domowej pielęgnacji skóry i włosów.
Krem do twarzy
Masło shea świetnie radzi sobie z każdym typem cery, bez obaw możemy je stosować w każdym wieku.
Niewielką ilość masła podgrzej w dłoni i delikatnie wklep w oczyszczoną oraz zwilżoną (woda termalną lub tonikiem) skórę twarzy.
Możesz też przygotować bardziej skomplikowaną mieszankę. Przepis na krem na mróz z wykorzystaniem masła shea znajdziesz poniżej.
Krem pod oczy
Dzięki swoim właściwością przeciwzmarszczkowym i nawilżającym doskonale nadaje się, jako krem na zmarszczki wokół oczu. Delikatna i zazwyczaj bardziej sucha skóra wokół oczu bardzo dobrze reaguje na masło.
Niewielką ilość masła podgrzej w dłoni i nanieść palcem serdecznym od zewnętrznej strony oka ku środkowi. Pamiętaj, że skóra wokół oczu jest cieńsza i bardziej wrażliwa, staraj się raczej delikatnie wklepywać masło, niż wcierać.
Balsam do ust
Masło shea silnie natłuszcza i odżywia skórę ust. Doskonale sprawdza się w okresie zimowym, gdy nasze usta narażone są na działanie silnego wiatru i mrozu. Dzięki przeciwzmarszczkowym właściwościom masło dodatkowo wygładza drobne zmarszczki wokół ust.
Możesz nosić małą porcję masła przy sobie w małym pojemniczku. Pamiętaj, że przechowywane w wyższej temperaturze (kieszeń, torebka) może się szybciej psuć.
Balsam do ciała
Masło idealnie sprawdza się w roli balsamu do ciała – odżywia, nawilża, zmiękcza, wygładza. Szczególnie dobroczynne będzie dla wyjątkowo suchych miejsc, takich jak łokcie, kolana, pięty, a także suche skorki wokół paznokci.
Śmiało mogą go używać osoby o wrażliwej skórze. Najlepiej nakładać niewielką ilość, rozgrzewając kawałeczki masła w dłoniach, na jeszcze wilgotne po kąpieli lub prysznicu ciało.
Odżywka do włosów
Nakładając odrobinę masła (po podgrzaniu w dłoni) na mokre końcówki włosów, uzyskamy efekt miękkich, błyszczących i nawilżonych włosów. Dodatkowo masło ułatwi rozczesywanie.
Możemy je również zastosować, jako maseczkę odżywczą do włosów. W tym celu, na umyte włosy nanieś roztopione w kąpieli wodnej masło, owiń głowę ręcznikiem i poczekaj minimum 20 minut. Po zabiegu umyj głowę jeszcze raz lub dwa razy, aby dokładnie wymyć tłuszcz z włosów. Włosy staną się miękkie i lśniące.
Balsam po depilacji
Wsmarowany w skórę po zabiegu depilacji, spowoduje odpowiednie jej nawilżenie.
Dzięki działaniu antybakteryjnemu i antyzapalnemu chroni naszą skórę i przyspiesza proces gojenia się małych ranek.
Olejek do kąpieli
Masz ochotę na nawilżającą kąpiel SPA? Do wanny z ciepłą wodą dodaj 2-3 łyżeczki wcześniej roztopionego masła. Wymieszaj ręką wodę, aby tłuszcz rozproszył się w wodzie. Nie używaj w takiej kąpieli mydła! Skóra po kąpieli będzie nawilżona, miękka i elastyczna, a użycie balsamu będzie zbędne.
Masło shea można wykorzystać na różne sposoby w zależności od potrzeb i problemów.
Jednym z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, które jesteśmy winni naszej skórze, jest ochrona. Szczególnie zimą potrzebujemy kosmetyku, który ochroni naszą twarz przed mrozem i wiatrem. Pod ich wpływem, odsłonięta skóra staje się sucha, czerwona, podrażniona, może się łuszczyć, a przy nagłej zmianie temperatur, naczynka narażone są na pękanie. Szczególnej ochrony potrzebują policzki, usta, nos oraz odsłonięte płatki uszu.
Kosmetyk na zimę powinien mieć bogatą konsystencję: im większy mróz, tym bardziej tłustą. Krem ochronny możemy kupić w sklepie, ale jak wiadomo, znalezienie kosmetyku z dobrym składem i w dobrej cenie może czasami nastręczać kłopotów. Dlaczego więc nie zrobić go samodzielnie?
Mazidło, które zaprezentuję to krem bezwodny, a nie emulsja. Ze względu na brak wody w recepturze, termin ważności tego mazidła wynosi nawet 3-6 miesięcy. Oczywiście, jeśli jest przygotowane w odpowiedni, higieniczny sposób.
Przepis na krem ochronny na zimę
 Składniki podstawowe:
Najlepiej wybieraj oleje i masła tłoczone na zimno, nierafinowane i z ekologicznej uprawy.
15 ml oleju ze słodkich migdałów
Olej ze słodkich migdałów jest bardzo łagodny – jest polecany nawet do pielęgnacji skóry najmłodszych dzieci. Nawilża i wygładza skórę oraz dostarcza jej witamin A, B1, B2, B6, D i E.
30 ml masła shea
Masło ma postać stałą, ale pod wpływem ciepła rozpuszcza się w dłoniach. Samo w sobie może być używane, jako ochronne mazidło, ale nie jest to zbyt wygodne. Masło shea doskonale pielęgnuje skórę – nawilża ją oraz natłuszcza. Odżywia, dostarcza witamin A, E i F, przyspiesza gojenie drobnych ranek i łagodzi podrażnienia. Skóra po jego użyciu wygładza się i uelastycznia.
Potrzebny będzie także słoiczek na krem o pojemności 50–100 ml.
Składniki dodatkowe:
5 ml oleju konopnego
Zachęcam, aby go dodać, ponieważ uzupełnia warstwę lipidową skóry, świetnie się wchłania, łagodzi podrażnienia i ma właściwości przeciwzapalne. Znakomicie nadaje się do kosmetyków na zimę. Może być dodatkowym składnikiem (w ilości 5 ml), ale można także zastąpić nim część lub nawet całość oleju ze słodkich migdałów.
Więcej o nim przeczytasz tutaj: Niesamowite właściwości oleju z nasion konopi
10-20 kropli witaminy E
To witamina młodości. Jest antyoksydantem oraz chroni skórę przed wysuszeniem. Dodatkowo chroni tłuszcze przed jełczeniem, więc przedłuża trwałość balsamu. Dodawaj po ostudzeniu mikstury i dobrze wymieszaj.
Możesz też dodać:
wosk pszczeli – od 1/10 do ½ łyżeczki
Utwardza kosmetyk, wpływa dobroczynnie na skórę – zmiękcza, uelastycznia i dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli chcesz dodać wosk pszczeli dodaj go na samym początku (stop go w oleju ze słodkich migdałów i dopiero wtedy dodaj do tego masło shea).
Skrobia kukurydziana – od 2,5 do 5 ml
Jeśli mazidło wydaj Ci się zbyt tłuste, możesz dodać skrobię. Pamiętaj, aby wybrać skrobię z kukurydzy niemodyfikowanej genetycznie. Skrobia sprawia, że balsam jest mniej tłusty w dotyku, ma przyjemniejszą, bardziej aksamitną konsystencję. Należy ją dodać, gdy mikstura lekko wystygnie i trochę zgęstnieje lub gdy całkiem wystygnie. Trzeba dokładnie wymieszać, aby się równomiernie rozproszyła.

Jak zrobić krem ochronny na zimę:
Dla ułatwienia odmierzania:
15 ml ~ 1 łyżka do zupy
5 ml ~ 1 łyżeczka do herbaty
  1. Dokładnie umyj, a najlepiej wyparz wszystkie narzędzia i naczynia, które będą miały kontakt ze składnikami oraz słoik na finalny produkt. Zdezynfekuj wszystko alkoholem.
  2. Umieść w gorącej kąpieli wodnej naczynie z odmierzonym masłem shea i olejem ze słodkich migdałów.
  3. Mieszaj i podgrzewaj do momentu, gdy masło zmięknie na tyle, aby można je było połączyć z olejem (nie dłużej). Nie musisz całkiem topić masła shea! Jeśli masło shea całkiem się roztopi, krem i tak wkońcu stężeje, ale może to potrwać nawet kilkanaście godzin (nie, nie musisz mieszać przez cały ten czas).
  4. Wyjmij z gorącej kąpieli. Mieszaj aż całość trochę przestygnie. Dodaj olej konopny i dokładnie wymieszaj.
  5. Gdy balsam osiągnie temperaturę pokojową dodaj witaminę E i wymieszaj.
  6. Przełóż gotowy krem do słoiczka (lub przelej, jeśli masło shea się stopiło i nawet po wystygnięciu produkt jest płynny). Po jakimś czasie produkt zgęstnieje do odpowiedniej konsystencji.
Tak przygotowany krem ma termin ważność około 6 miesięcy, jeżeli został wykonany wg przepisu, w higienicznych warunkach, nie został pochlapany wodą ani zabrudzony. Należy go chronić przed ciepłem i przed światłem, ale nie musi być trzymany w lodówce (a nawet nie powinien, ponieważ będzie twardy).

MASŁO SHEA KUPISZ W SKLEPIE INTERNETOWYM WWW.ZDROWIEZROSLIN.PL 

WWW.ZDROWIEZROSLIN.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz